Bilgi

Yeni Güncellemeler ile Youtube Abone Kasma İçin Bunu Yapmanın Önemi Arttı

Youtube artık günümüzün en çok izlenen ve en çok para kazanmak istenilen internet sosyal medya platformu. İnanılmaz gelirleri ve lüks yaşamları ile Youtuberların şaşalı yaşamı pek çok girişimci veya içerikler ile uğraşan, internetten para kazanmak isteyenlerin ilgisini arttırdı ve artık çoğu kişi Youtube de yeni kanal açıyor.

Bu durum Youtube de rekabet boyutunu inanılmaz yükselmiştir artık. Her gün binlerce yeni kanal açılırken inanılmaz fazla sayıda Youtube’ye içerik video yüklenmektedir. Youtube ye büyük hevesler ile başlasalarda bu yeni kanal açanlar içerisinde anca birkaç kanal devamlılığını sağlayıp, başarılı olabiliyor.

Peki Youtube de nasıl başarılı olunur?

Youtube de başarı yani düzenli gelir kazanmak için en önemli hususlardan biri kanalınızın abone sayısıdır. Abone sayısının fazlalığı her yeni yüklenen videonun abonelere bildirilmesi ve videonun Youtube tarafından en kritik zaman dilimlerinden biri olan 48 saat için yüksek sayıda izlenmesini sağlıyor.

Yükselen Değer Göz Atma Sayısı

Bir video Youtube platformuna yüklendiği ve herkese açık olduğu anda Youtube bu video için ayrı bir şans vererek düzenli olarak bu videoyu üst sıralarda ve önerenlerde göstermeye başlar. Burada kapak resmi ve başlık çok önemlidir. Bu yeni yüklenen video aynı zamanda akışlarda da gösterilmeye başlanır.

Buradan da ilk etapta Göz atma özelliğinden izlenme gelmeye başlar. İşte bu yüksek gösterim, tıklanma alma sayısı yüksek olur, ayrıca videonun kendi izlenme yüzdesi de yükselirse video birden patla ve Youtube onu göstermeye devam eder. Yani ilk 48 saat her yeni video için bir deneme, sınav süresidir. Bu sürede performansı düşük olan videonun gösterimi durur ve artık Youtube onu pekte izletmez.

İşte burada abone sayısının önemi bir kez daha devreye giriyor. Mesela abone sayısınız fazla. Abone sayınız fazla ve her videonuzu topluluğunuz beklemekte. Video yüklendiği anda bir izleme patlaması yaşanır sadece abonelerinizden. İşte sadece abonelerinizden yüksek izleme geldiğinde Youtube bunu fark eder ve daha çok göstermeye başlar. Buda her yeni videonuzun fazla çabalamadan istediğiniz yerlere ve izlenme sayılarına ulaşmasını sağlar.

Peki Abone Sayısı Nasıl Arttırılır

Youtube de başarılı olmak istiyorsanız organik bir büyüme yani abone sayısı yakalamanız gerek. Yani abone kasma istiyorsanız, bunu organik yapmanız gerekir. Çünkü yapay abone kasma yani abone satın alma, bot hesaplardan abone atmalar ilerleyen zamanda illa ki Youtube’nin her gün kendini güncelleyen yapay zekası ve algoritması tarafından fark edilir ve ceza alabilir, sıralamalarda düşebilir ve emekleriniz boşa gidebilir.

Abone kasmak için en önemli kriter artık kitleyi kontrol ederek memnun bırakan bir kanal olmak. Youtube den para kazanmak istiyorsanız bir dükkan, bir ticaret mantığı ile çalışmanız gerekir. Müşteriniz ise en başta abonelerinizdir. Her abone kendi hoşuna giden kanala abone olur. Bu sebepten konudan konuya atlamadan bildiğiniz bir alanda ve her gün kalitenizi arttırarak düzenli video yüklemek, Youtube de abone kazanmak istiyorsanız ilk anahtardır.

Güncellemeler Sonrası Önemi Artan Sekme “Topluluk”

Youtube her gün kendini yenilemekte ve her yaptığı yenilik ile kendisini zirvede sağlamlaştırmaktadır. Her ne kadar sosyal medya platformları arasında son yıllara çok yüksek rekabet olsa da içerik üreticilerine en çok kazandıran platform Youtube, şüphesiz liderliği bırakmamaktadır.

Youtube son yaptığı güncellemeler ile daha önce çok önem verdiği hikâye özelliğinin avantajını pek görememiş olacak ki etkisinin azaldığı görülüyor. Haliyle Tiktok ve Reels’in popülerleşmesi zaten kopya olan Youtube hikaye özelliğinin pek tutulmamasına neden oldu. Artık Youtube Shorts’un da öneminin iyice artması ile hikaye pek etkileşim almayan bir özelliğe döndü.

Artık son güncellemeler ke topluluk sekmesin öneminin iyice arttığı görülüyor. Youtube topluluk sekmesinde paylaşılan video ve anketleri artık daha çok akış sayfalarına koymakta. İşte topluluk sekmesinin aktif kullanımı Youtube abone kasma için artık çok önemli. Çoğu kanal özellikle düzenli anketler yayınlayarak topluluk sekmesinden yeni aboneler kazanırken olan abonelerini formda ve kanalda etkileşimde tutuyor.

Topluluk sekmesinin önemini anlarsanız Youtube için yeni dönemde abone miktarınızı hızlıca arttırabilirsiniz. Bunun için her yeni videonunuzu topluluk sekmesinde paylaşın. Böylece aboneleriniz hem yeni videonuzu bildirimden görecek, ilk anda tıklamasa da topluluk sekmesine yüklediğinizde önüne gelmesi ile merakı artacak ve yeni videonuzu izlemiş olacak.

Anketler ülkemizde oldukça sevilen bir seçenek. Kanalınıza uygun eğlenceli anketler ile yapılan anket tıklamaları videolarınız izlenmesini arttırmaz sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Anketler topluluğunuzu canlı tutup abone sayınızı arttıracak.

Ayrıca topluluk sekmesinde yeni videonuz ne olsun şeklinde anketler yayınlayarak abonelerinizin ne izlemek istediğini ilk ağızdan öğrenebilir, böylece kendi abonelerinizin ilgisini kanalınız üzerinde üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

İşte bu yüzden Youtube de abone kazanmak istiyorsanız önemi yeni Youtube güncellemeleri ile artan topluluk sekmesini aktif kullanın. Fikir alışverişi ve anketler ile abonelerinizi doyurabilirken ayrıca yeni yüklene yada eski izlenmeyen videolarınızı burada paylaşarak canlandırabilirsiniz.

Diğer Konu Başlıkları

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu