Wordpress

WordPress Yorum Formuna reCAPTCHA Ekleme

WordPress Yorum Formuna reCAPTCHA ekleme nasıl yapılır resimli anlatım sayfamıza hoş geldiniz. Google tarafından geliştirilen CAPTCHA eklentisi sayesinde spam botların yorum formumuza erişmesini engelleyeceğiz. Böylelikle makalelerimize gelen abuk subuk yorumlardan kurtulacağız.

reCAPTCHA ekleme
reCAPTCHA ekleme

Benimde bu siteme aşırı derecede spam yorumlar gelmeye başlayınca rahatsız olmaya başladım. . Bende sizinle beraber reCAPTCHA eklentisini siteme kurup çalıştıracağım. Hadi şimdi WordPress sitemizin yorum formuna reCAPTCHA nasıl eklenir gelin beraber yapalım.

1 – Öncelikle reCAPTCHA eklentisini wordpress sitemizin eklentiler bölümünden yüklememiz gerekiyor. Solda bulunan Eklentiler / Yeni eklenti ekle sekmesine tıklıyoruz.

2 – Eklenti ara sekmesine Simple Cloudflare Turnstile yazıyoruz ve aratıyoruz.

3 – Eklentiyi Şimdi kur sekmesinden kurarak Etkinleştir diyoruz.

Etkinleştir dedikten sonra Eklentinin API Anahtar Ayarları doğrudan önümüzde açılacak ve bizden

  • Site anahtarı ve
  • Gizli Anahtar şifresi isteyecek.

Bu şifreleri temin etmek için https://dash.cloudflare.com/login buraya kayıt olmak veya kaydınız var ise üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra siteye sağ tıklayın ve Türkçe diline çevir deyin.

Sağ köşede bulunan Site ekle bağlantısına tıklayın.

Site ekle dedikten sonra sitenizin adını http: olmadan ademkeles.com.tr şeklinde kutucuğa yazın ve devam deyin.

Şimdi buradan sonrasına biraz dikkat etmek gerekecek.

Sitemizi ekleyip devam dedikten sonra bizden ücretli sürüm için para isteyecek. Sayfayı aşağıya çekerek Özgür yazan ücretsiz alanı seçiyoruz ve devam diyoruz.

Bundan sonrasında önünüze çıkacak bölümlerden bitene kadar kaydet diyerek sonlandıracağız.

Site eklemi işlemi tamamlandıktan sonra sol üstte bulunan ok işaretine tıklayın.

Tekrar sol menüde Turnstile sekmesine tıklayın. Açılan sayfada Add site – Site ekleme alanına tıklayın.

Harika gidiyoruz. İşlemlerin bitmesine az kaldı. Site ekle dedikten sonra Site name kısmına sitenizin adını yazın Domain alanına tıklayarak yukarıdaki işlemde eklediğiniz siteyi seçin ve sağ aşağıdan (create) oluştura tıklayın.

Önünüze çıkan Site anahtarı ve Gizli anahtarları wordpress sitemizde yüklediğimiz eklentinin içerisine ekleyip kaydedeceğiz.

Kaydetme işlemi bittikten sonra Başarılı! Turnstile, API anahtarlarınızla doğru şekilde çalışıyor. mesajını göreceksiniz.

Ve son bir adım kaldı. Başarılı! mesajını gördükten sonra sayfayı aşağıya kaydırın.

WordPress yorumları alanını seçerek Değişiklikleri Kaydet butonuna basın.

Böylelikle WordPress yorum formuna reCAPTCHA ekleme işleminin sonuna geldik. Artık sitemizin yorum yapma kısmında reCAPTCHA görünür hale gelecek ve spam yorumları engellemiş olacağız. Teşekkür mesajınızı esirgemeyin.

Faydalı Olacak Diğer Eklentiler

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu