Wordpress

WordPress Kategori Sayfası Ekleme Silme ve Düzenleme

WordPress kategori sayfası ekleme silme ve düzenleme işlemini elimden geldiğince, anlaşılır dilde sizlere aktarmaya çalışacağım. Özellikle bahsedecek olduğum wordpress kategori sayfası düzenleme işlemini (Zaten en önemli nokta burası) dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Çünkü sanırım bu işlemi ilk ben sizlerle paylaşacağım. WordPress sitemizde kategorilere oldukça fazla önem vermeliyiz. Bu nedenle kategori sayfasını detaylı şekilde düzenleme yapmanız sizi artı katacaktır. Evet fazla lafı gevelemeden wordpress kategori sayfası ekleme silme ve düzenleme işleminin yapılışına geçelim.

Kategori Ekleme

Aslında wordpress sitenize kategori ekleme ve silme işlemi en basit wordpress işlemlerinden birisidir. Biz yine de madde halinde tarif edelim.

  • Sitenizinadi.com/wp-admin bağlantısı üzerinden wordpress admin panelinize giriş yapın.
  • Yazılar / Kategoriler yolunu izleyin.
  • Yeni kategori ekle alanından “İsim ve Kısa isim” alanına kategorinizin olmasını istediğiniz adı girin. Örnek: Bebek
  • Açıklama alanına ise kategorinizin tanımını yazın. Max. 300 kelime olmasına özen gösterin.

Hepsi bu kadar. Kategori ekleme işlemi oldukça basit. Şimdi gelelim kategori silme işlemine.

Kategori Silme

Kategori silme silme işlemi de son derecede basit. Aynı şekilde Yazılar / Kategoriler yolunu takip edin. Kategorilerde ara bölümünden silmek istediğiniz kategorinin adını yazın ve maus ile kategorinin üzerine gelerek çıkan “Sil” seçeneğine tıklayın ve silin. Not: Silecek olduğunuz kategori google de index almışsa eğer silme işleminden sonra 404 hatası almamak adına 301 çekmenizi şiddetle tavsiye ederim. 301 nasıl çekilir

WordPress Kategori Sayfası Düzenleme

Geldik işin en püf noktasına. Bu kısmı size çok iyi anlatmam lazım. Sizin de dikkatlice okumanızı rica ederim. WordPress kategori sayfası düzenleme işlemini yapmadan önce wordpress sitenizde “Yoast SEO” eklentisinin kurulu olması gerekmektedir. Ne alaka diye soracaksınız. WordPress kategori düzenleme alanında yazdığınız yazıya pek müdahale etme şansınız bulunmuyor. Ama Yoast seo size bu imkanı sunuyor. Bunu en iyi şekilde size ancak görsel olarak anlatabilirim.

Yoast seo olmadan kategori düzenleme sayfanızın görünümü bu şekildedir.

Wordpress kategori sayfası ekleme silme ve düzenleme

Şimdi de kategori sayfasını nasıl zengin editöre dönüştürüp düzenleme işlemini çok daha sağlıklı yapacağız onu öğrenelim. Yukarıdaki ve aşağıdaki görsellere bakarak ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Kategori Düzenlemenin Önemi ve Faydası

Sitenize ekleyeceğiniz değişik konudaki makaleleriniz olacak elbet. Mesela Anne ve bebeklerle ilgili konu yazarsanız onlara özel “Anne” diye kategori oluşturabilirsiniz. Nasıl yazdığınız makalenin seo uyumlu olmasına özen gösteriyorsanız aynı şekilde kategorinizin de seo uyumlu olması yararınıza olacaktır.

Yararlı Yazılar

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu