Wordpress

WordPress kalıcı bağlantı değiştirme işlemi

WordPress kalıcı bağlantı değiştirme ayarları siteniz için oldukça önem taşır. Kalıcı bağlantı ayarları değişmemiş bir sitenin google sıralamasında üst sıralara çıkması daha zor olacaktır. Bu nedenle WordPress kalıcı bağlantı değiştirme işleminin yapılmasını şiddetle tavsiye etmekteyiz. WordPress kalıcı bağlantı eklentisi kullanmadan basit şekilde WordPress Kalıcı bağlantı düzenleme yapmak mümkündür. Kalıcı bağlantı ayarları nasıl değiştirilir resimli şekilde anlatılmaktadır.

Not: Kalıcı bağlantı ayarlarınızı ilerleyen zamanlarda yeniden değiştirmeyi kesinlikle düşünmeyin. Eğer değiştirirseniz seo açısında büyük sıkıntı yaşarsınız. Öte yandan Google ve diğer arama motorları tarafından index alan yazılarınıza ulaşmak isteyen ziyaretçileriniz konunuza erişemeyecek ve 404 hatası alacaktır. Bu yüzden kalıcı bağlantı ayarınızı bir kere belirleyin ve hep öyle kalsın. Zaten kalıcı bağlantı ayarları sayfasına geldiğinde sayfanın üst alanında şöyle bir uyarı alacaksınız.

UYARI:
Kalıcı bağlantı ayarlarınızı değiştirmek, arama motoru görünürlüğünüzü ciddi şekilde etkileyebilir. Yayında olan bir web sitesinde neredeyse hiçbir zaman yapılmamalıdır. Kalıcı bağlantıların SEO için neden önemli oldukları hakkında bilgi edin.

Kalıcı bağlantı nedir; Web sitenize eklediğiniz bir konunun url uzantısı kalıcı bağlantıdır. Siteadi.com/”kalici-baglanti-degistirme” şeklinde url yapısına sahiptir. Kalıcı bağlantı ayarları yapılmayan bir sitede eklediğiniz konu Url si mantıksız bir uzantıya sahip olacaktır. Mesela ekleyeceğimiz konu başlığı “Kalıcı bağlantı değiştirme” olsun.

Yanlış ❌ https://ademkeles.com.tr/sss/?p=161

Doğru ✅ https://siteadi.com/kalici-baglanti-degisme

Kalıcı Bağlantı Çeşitleri

Özel kalıcı bağlantı ayarlarınızı seo’ya uygun şekilde yapmak için bir kaç seçenek mevcut. Fakat seo açısından en uygun ayarları yazmak yeterli olacaktır.

  • /%postname% yaparsanız “https://siteadi.com/kalici-baglanti-degisme” şeklinde olur.
  • /%postname%.html yaparsanız “https://siteadi.com/kalici-baglanti-degisme.html” olur.
  • /%category%/%postname%/ yaptığınızda ise “https://siteadi.com/Ekledeğiniz kategori adı /kalici-baglanti-degisme.html” olur.

Sanırım bu örnekle ne demek istediğimizi daha iyi anlamışsınızdır. Şimdi gelelim kalıcı bağlantı ayarlarımızı değiştirmeye. Aşağıda resimli şekilde özel kalıcı bağlantı ayarlarımızı yapılandırma anlatılmaktadır.

WordPress admin panelinize giriş yapın ve Ayarlar / Kalıcı bağlantılar sekmesine tıklayın.

Wordpress kalıcı bağlantı değiştirme

Önümüze açılan sayfada ⚪ Özel yapı seçeneğini işaretliyoruz ve resimde belirtilen 2 numaralı alanda bulunan kodları silerek seçtiğimiz kalıcı bağlantıyı oraya yapıştırıp Değişiklikleri Kaydet butonuna basıyoruz.

Wordpress kalıcı bağlantı değiştirme

Umarım anlayacağınız şekilde sizlere aktarabilmişimdir. Aklınıza takılan bir durum var ise yorum alanından sormak istediğinizi iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

Yararlı Olacak Diğer Yazılar

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu