Wordpress

WordPress İçin AMP Nasıl İşinize Yarar?

WordPress İçin AMP Nasıl İşinize Yarar?
WordPress AMP Eklentisi

WordPress için AMP kurulumu sayesinde web sitenizin mobil cihazlarda daha iyi şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz. AMP kurulumu sayesinde bu web sitenizin mobil cihazlarda kullanılırken daha hızlı şekilde çalışmasını sağlayabilir bu sayede de web sitenizin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesini olanak sağlayabilirsiniz.

AMP Nedir?

WordPress için AMP kullanılması sayesinde tasarlamış olduğunuz web sitesinin hem bilgisayarlar hem de akıllı cihazlar için uyumlu hale getirilmesini sağlayabilirsiniz. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte hafif siteleri genellikle mobil cihazlar ile daha fazla ziyaret edilmektedir.

Web sitelerinin mobil cihazlar ile daha fazla ziyaret edilmesi durumunda web sitesi tasarlayan kişiler tasarlamış oldukları web sitelerinin mobil cihazlar ile uyumlu hale getirilmesini sağlamalıdır. AMP sayesinde web sitenizin daha fazla kişi tarafından gezilmesini sağlayabilir aynı zamanda mobil cihazlarda meydana gelebilen yavaşlama problemi nedeniyle web sitenizin bazı kullanıcılar tarafından ziyaret edilmemesinin önüne geçebilirsiniz.

AMP Faydaları

WordPress için AMP kurulumunu gerçekleştirmeniz durumunda web sitenizde çeşitli değişiklikler meydana gelir. AMP kurulumu sayesinde elde edeceğiniz avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • AMP kullanımının en büyük avantajı web sitelerinin daha hızlı şekilde yüklenmesini sağlanmasıdır. Bu eklenti kullanılarak web sitenizin hem mobil cihazlarda hem de bilgisayarlarda daha hızlı şekilde yüklenmesini sağlayabilir bu sayede de web sitenizi ziyaret eden kişilerin sitenizin yüklenmesi için çok fazla zaman harcamasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca web sitenizin daha hızlı şekilde yüklenmesini sağladığınız durumda web sitenizin daha fazla kişinin tarafından ziyaret edilmesinin de önünü açmış olursunuz.
  • AMP kurulumunun bir diğer avantajı ise web sitelerinin mobil cihazlar ile uyumlu hale getirilmesidir. Web sitelerinin mobil cihazlar ile uyumlu hale getirilmesi durumunda web sitenizin mobil cihazlarda daha hızlı şekilde yüklenmesini bu sayede de web sitenizin potansiyel müşteriler tarafından daha fazla ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz. Mobil cihazlardan web sitelerine ulaşmak isteyen kişiler çok fazla zaman kaybetmeleri durumunda o siteyi ziyaret etmekten vazgeçtikleri için AMP kurulumu sayesinde web sitemizin mobil cihazlarda daha hızlı şekilde çalışmasını sağlayabilir bu sayede de sitemizin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesine olanak sağlayabilirsiniz

AMP Kurulumu

WordPress için AMP kurulumunun gerçekleştirilmesi gerekir. Bu eklentinin kurulumunun gerçekleştirilebilmesi için AMP for wordpress eklentisinin kullanılması önerilir. Bu eklentinin kullanılması sayesinde AMP kurulumu dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilir ve kurulumun ardından kişiselleştirilme işlemleri gerçekleştirilebilir. AMP kurutmanın gerçekleştirilebilmesi için yapılması gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikle WordPress paneline giriş yapılmalıdır
  • WordPress panelinde yer alan eklentiler seçeneğine tıklanılmalı
  • Eklentiler seçeneği içerisinde yer alan yeni ekle seçeneği seçilmelidir
  • Yeni ekle seçeneğine tıkladıktan sonra açılan arama çubuğuna AMP for WordPress yazılmalı ve arama gerçekleştirilmelidir
  • Çıkan arama sonuçları içerisinde yer alan AMP plugin for WordPress yazan sunucuya tıklanması gerekir
  • Bu sunucuya tıkladıktan sonra karşınıza çıkan eklentiyi yükle seçeneği de tıklamalı ve sonrasında eklentiyi etkinleştirmelisiniz
  • Eklentiyi etkinleştirdikten sonra WordPress panelinde yer alan görünüm seçeneğine tıklamalı ve AMP ve bölümünü açarak ayarlar alanına giriş yapmanız gerekir. Ayarlar sekmesi içerisinde yer alan tasarım seçeneğine tıklamalı ve web sitenizle ilgili gerekli değişiklikleri yapmalısınız
  • Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra yayımla butonuna tıklayabilir bu sayede de AMP sayesinde web sitenizin daha şık bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Yararlı Konular

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu