Wordpress

WordPress HTTPS Bağlantıya Nasıl Zorlanır?

WordPress HTTPS bağlantıya zorlama işlemi ile web sitenizin daha güvenli bir hale getirilmesini sağlayabilirsiniz. Https bağlantıya zorlanması durumunda web sitesi içerisinde bir veri trafiğinin oluşturulmasını ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını sağlar.

WordPress HTTPS bağlantıya zorlama işlemi
https

Https Bağlantıya Zorlama Ne Demek?

WordPress HTTPS bağlantıya zorlama işleminin gerçekleştirilmesinden önce bu ifadenin ne anlama geldiğini öğrenmekte fayda vardır. Web sitesini ziyaret ettiğinizde site içerisinde herhangi bir şifrenizi veya kart bilginizi girmeniz durumunda bilgisayarınız ve bilginize girmiş olduğunuz web sitesi arasında veri trafiği oluşacaktır. Oluşan bu veri trafiğinin güvenli hale getirilmesi için ise http uzantısını SSL sertifikası alması gerekmektedir.

Bu güvenlik sertifikasının alınmaması durumunda web sitesi içerisine girmiş olduğunuz her türlü bilgi ve şifre tüm kullanıcılara açık hale gelir. SSL kullanılarak web sitesi içerisine girmiş olduğunuz bilgileri şifrelenmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle web sitenizi toplumu açık bir wifi üzerinden ziyaret ettiğiniz takdirde web siteniz zararlı kullanıcıların eline geçecek ve bu sayede sitenin hacklenmesi gibi problemlerle karşılaşılacaktır.

Bağlantı Neden Https’ye Zorlanmalı?

WordPress https bağlantıya zorlama işlemi web sitesi kurulumu ve yönetimi gerçekleştiren kişiler tarafından ihtiyaç duyulan bir işlemdir. SSL adı verilen güvenlik duvarı 2017 itibarıyla bu güvenlik duvarını kullanmayan siteler ile kullanılan sitelerin birbirinden ayrılmasına neden olmuştur. Google tarafından alınan güvenlik önlemleri sayesinde SSL bağlantısına sahip olmayan siteler ziyaret edilmek istenildiği takdirde Google siteyi ziyaret etmek isteyen kişilere bu bağlantı güvenli değil şeklinde bir bildirim vermektedir.

Google tarafından verilen bu güvenlik açığına dair bilgilendirme kişilerin o siteyi ziyaret etmesinden vazgeçilmesine neden olur. Tam bu noktada sitelerin http’den https’ye geçiş yapmaları gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Siteler http’den https’ye geçmeleri durumunda Google tarafından güvenli olarak kabul edilecek bu sayede de siteyi ziyaret eden kişilere güvenlik açığı bulunduğuna dair bir bildirim verilmeyecektir.

Bağlantıya Zorlama İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress https bağlantıya zorlama işleminin yapılabilmesi için bazı ayarlara ihtiyaç duyulmaktadır. Sitenin https’ye bağlanmaya zorlanabilmesi için öncelikle sitede Https ayarlarının yapılması gerekir. Https daha yüksek güvenlik standartlarına sahip olduğu için Google tarafından da tercih edilen bir uygulamadır. Https ayarlarının yapılabilmesi için öncelikle WordPress SSL kurulumunun gerçekleştirilmesi gerekir. SSL kurulumunun gerçekleştirilmesinin ardından WordPress’te yönetici panelinin açılması ve ayarlar sekmesine tıkanılması gerekir. Ayarlar sekmesine tıkladıktan sonra bu sekme içerisinde yer alan genel seçeneğine tıklamalı ve burada açılan WordPress adresi ve site adresi yazan alanların seçilmesi gerekir.

  • WordPress adresi ve site adresi yazan yerde yer alan adresler birbiriyle aynı olmalıdır ve burada kullanılan sitelerin başlangıcında http yazısı yer almalı
  • Bağlantının https’ye zorlanabilmesi için yapılması gereken tek şey ayarlar sekmesinde yer alan WordPress adresi ve site adresi yazan seçeneklerin önünde yer alan http yazısının kaldırılarak buraya https yazısının yerleştirilmesi olmalıdır
  • Https yazısının yerleştirilmesi ile birlikte https ayarları tamamlanır bu sayede de bağlantı https kullanılmasına zorlanır.

Yararlı Konular

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu