Wordpress

Web Nasıl Bulunur, Nasıl Bağlanır, Nasıl Çalışır

Web nasıl bulunur, nasıl bağlanır, nasıl çalışır ve Web nedir? Bu makalemizde Web konusunda pek bilgisi olmayan ama web sitelerine merak saran arkadaşlarımıza bilgiler sunuyoruz.

Web Nasıl Bulunur, Nasıl Bağlanır, Nasıl Çalışır
Web Nasıl Bulunur, Nasıl Bağlanır, Nasıl Çalışır

Teknolojik gelişmelerden yararlanabilmek bilgi ile mümkündür. Son yıllarda en sık kullandığımız bilgisayar ve internet için de doğru bilgi büyük önem taşır. İşlemlerin daha hızlı ve doğru yapılması ancak bu şekilde olur. İnternet kullanımında web konusunda da bilinçli olmak gerekir.

 Web Nedir?

İnternet herkes tarafından ve hemen hemen her iş için kullanılan bir argüman artık. Tüm işlemler kısa ve hızlı bir şekilde elimizdeki cep telefonları sayesinde web adreslerinden yapılmaktadır. İngilizce’de World Wide Web sözcüklerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşmaktadır. Web, internet servislerinden herhangi birisidir. Her türlü yazı, resim, grafik ve metin dokümanlarından oluşan bilgi sistemidir. Bu dokümanları da web sitesi aracılığıyla bilgisayarla iletmektedir.

Bilgisayar ya da internette görülen her doküman bir web sayfasını ifade eder. Bu dokümanları hazırlayanlar kişi ya da kurumlar olabilir. Sonuç olarak bu bölüm, grafik vs. gibi dokümanlardan web sitesi oluşmaktadır. Web sitesi aracılığıyla da her türlü bilgiyi diğer bilgisayarlara ulaşması sağlanır.

 Web Nasıl Bulunur?

Bir konu, resim ya da herhangi bir dokümanın internet sitesi üzerinden bulunması için mutlaka bir adresi olması gerekir. Her web sitesi ‘www’ ile başlayan bir servis kullanmaktadır. Servis sağlayıcı yanında konuyla alakalı web adresi devamında adres çubuğuna yazılmalıdır. Bir web sayfasının internette bize ulaşması için geçirdiği başlıca;

1. Web sayfasının hazırlanması,

 2. Web sayfasının sunulması,

 3. Web sayfasının izlenmesidir.

Web sayfalarının her biri özel bir programlama dili kullanmaktadır. Bu dile ‘HTML’ denir. İnternet bağı olan ve her IP erişim numarası olan her bilgisayar web sayfalarına giriş sağlayabilir.

Web ve Tarayıcılar

Web tarayıcıları, web sayfalarını görüntüleyen yazılım adresleridir. İnternet üzerinde web aramaları hakkında geniş bir yelpazeye sahip çok sayıda tarayıcı bulunmaktadır. Bu tür tarayıcılardan web sayfalarına daha hızlı ve kolay giriş sağlanmaktadır. Son dönemlerde daha fazla kaynağa sahip tarayıcılarda bulunur.

Web sayfalarını bulmak, gerekli bilgi ve dokümanları temin etmek internet tarafından sağlanır. IP numarası olan her türlü teknolojik cihaz artık internete kolaylıkla girebilmektedir. Buradan da her türlü web sayfalarını bulmak çok daha kolay.

Web Nasıl Bağlanır

İnternet, günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. İnternet üzerinden bilgiye ulaşmak, arkadaşlarımızla iletişim kurmak, alışveriş yapmak ve hatta iş yapmak için internet bağlantısına ihtiyacımız var. Peki ya Web’e nasıl bağlanırız?

İnternet Bağlantısı İçin Gerekenler

ilk olarak, internet bağlantısı sağlayan bir cihaza ihtiyacınız var. Bilgisayar, laptop, akılı telefon ya da tabletinizin internet bağlantısı aktif olmalıdır. Ardından internete bağlanmak için bir internet servis sağlayıcısı (ISS) seçmeniz gerekiyor. ISS, eviniz ya da iş yeriniz gibi yerlere internet bağlantısı sağlar. ISS seçerken, hız, fiyat ve farklı özellikler gibi kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

ISS’yi seçtikten sonra, internete bağlanmak için modeme ya da router’a ihtiyacınız var. Modem, ISS’nin sağladığı sinyali alır ve onu internete bağlı olan diğer cihazlarınıza iletişim için kullanılabilir hale getirir. Router, modemden gelen sinyali kablosuz olarak dağıtır ve internete kablosuz olarak bağlanmanızı sağlar.

Son adım olarak, cihazınızı kablosuz veya Ethernet kablosuyla modeme ya da router’a bağlanmanız gerekiyor. Kablosuz bağlantı için, cihazınızın Wİ-Fİ ‘sini açmanız ve uygun ağa bağlanmanız yeterlidir. Ethernet kablosu kullanarak bağlanmak için, cihazınızı modem ya da router’a bağlamanız gerekir. Bunun için bir Ethernet sahibi olmalısınız. Web adresine bağlanmak oldukça kolay ve hızlı bir işlem. Bu adımları takip ederek, internet dünyasına girmek için hazırsınız!

Bağlandıktan Sonra Web Sitelerine Erişim

Bir kez bağlandığınızda, web sitelerine erişebilir ve aradığınız her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Tarayıcınızı açarak, URL çubuğuna web sitesinin adresini yazarak ya da arama motorunu kullanarak web sitelerini bulabilirsiniz. İnternet üzerindeki çeşitli web siteleri, eğlence, haber, eğitim, alışveriş ve diğer birçok konuda bilgi sunar.

Güvenli Web siteleri

Bazı web siteleri, güvenli olmayabilir ve kötü amaçlı yazılımlar içerebilir. Bu nedenle, güvenli bir internet deneyimi için, güvenli web sitelerini kullanmak önemlidir. Güvenli web sitelerinin adresleri HTTPS ile başlar ve yeşil bir kilit simgesi görünür. Ayrıca bilgisayarınızı ve cihazlarınızı güncel tutmak, bir antivirüs programı kullanmak ve bilgi güvenliğine önem vermek de internet kullanımı için önemlidir. Güvenli internet kullanımı için ise, güvenli web sitelerini kullanmak, bilgi güvenliğine önem vermek ve cihazınızı güncel tutmak önemlidir.

Web Nasıl Çalışır

Web, günümüzde internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte herkesin aşina olduğu bir kavram haline geldi. İnternet üzerinden her türlü bilgiye ulaşmak, alışveriş yapmak, iletişim kurmak ve hatta eğlenmek mümkün. Peki web nasıl çalışır ve nasıl oluşur? Bu kısımda, webin çalışma prensiplerini anlatarak, internetin ve web sitelerinin nasıl çalıştığını anlatacağız.

Web’ in çalışma prensibi kullanıcıların web sayfalarına erişimini mümkün kılan bir dizi teknolojik işlemi içerir. İlk olarak, bir web sayfası, bir sunucuda barındırılır. Kullanıcıların talep ettiği web sayfalarını sağlayan bilgisayarlardır. Kullanıcı bir web sayfasına erişmek istediğinde, tarayıcısı (örnek Chrome, firefox, Opera) sunucuya bir istek gönderir. Bu istek sunucunun dosya sistemindeki web sayfasını bulması ve kullanıcının tarayıcısına geri göndermesi ile sonuçlanır.

HTML ve Diğer Web Dilleri

Web sayfaları HTML (Hypertext Markup Language), CSS (Cascading Style Sheets) ve javaScript gibi teknolojilerle oluşturulur. HTML, bir web sayfasının yapısal bileşenlerini tanımlayan bir işaret dilidir. CSS, bir web sayfasının görsel tasarımını düzenlemek için kullanılır. javaScript, bir web sayfasının dinamik özeliklerini kontrol etmek için kullanıcılara interaktif deneyimler sunar.

Sunucular ve Hosting

Web siteleri, internet üzerinde barındırılan sunucular, web sitelerine erişimin sağlanmasında büyük bir rol oynarlar. Ayrıca, hosting sağlayıcıları, web sitelerinin sunucular üzerinde barındırılmasını sağlarlar. Hosting hizmetleri, web sitelerinin hızı ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayarak kullanıcı deneyimini artırırlar.

URL’ler

URL (Uniform Resource Locator), bir web sayfasının benzersiz adresidir ve internet tarayıcıları tarafından kullanılır. URL’ler, web sitelerine erişim için kullanılır ve her web sayfası için benzersiz bir URL vardır. URL’ler, web sitelerinin kullanıcılar tarafından bulunmasını sağlar ve SEO açısından önemlidir.

İnternet Protokolleri

Web’in çalışması, internet protokolleri tarafından yönetilir. İnternet protokolleri, bilgisayarlar ve diğer cihazlar arasındaki iletişim için belirlenmiş standartlardır. İnternet protokolleri, internet trafiğinin yönetilmesine yardımcı olurlar ve web sitelerinin hızı ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlarlar.

Sonuç olarak, web siteleri internet tarayıcıları üzerinden erişilebilir ve URL’ler, web sitelerinin benzersiz adreslerini belirtmek için kullanılır. Ayrıca, Web’in çalışması, internet protokolleri tarafından yönetilir ve bu protokoller internet trafiğinin yönetilmesine yardımcı olur.

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu