Bilgi

Terbiyeli, ahlaklı ve başarılı çocuk yetiştirme

Terbiyeli, ahlaklı ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için önemli bilgiler, Iyi ahlaklı bir çocuk yetiştirmek için neler yapmalıyız?

Terbiyeli, ahlaklı ve başarılı çocuk yetiştirme hayali tüm anne ve babaların ortak hedeflerinden birisidir. Peki, başarılı çocuk nasıl yetiştirilir, bu konuda anne ve babalar neler yapmalı, başarılı çocuk yetiştiren ailelerin ortak özellikleri nelerdir, çocuklar neden başarısız olur, başarı konusunda anne ve babalara düşen görev ve sorumluluklar nelerdir?

Sorularının cevabını yazı dizimizde bulabilirsiniz. 10 yıllık bir eğitimci ve 2 çocuk babası olarak sahip olduğum bilgi ve deneyimlerden yola çıkarak bu yazı dizisini sizler için özel olarak hazırladım. Umarım yazı dizimiz sizler için faydalı sonuçlar doğurup hayata bakış açınızı değiştirir.

GERÇEKLERİ KABUL EDİN

Başarılı çocuk yetiştirmeyi istemek anne ve baba olarak en doğal hakkınız. Fakat bazı gerçekleri ve durumları fark etmeniz gerekir. Her birey özeldir, değerlidir ve tektir. Gelişimde bireysel farklar ve ayrılıklar vardır. Yani her birey aynı değildir.

Her bireyin algılama, öğrenme kapasitesi farklıdır. Bu yüzden işe kıyaslama anlayışından sıyrılarak başlamalısınız. Yani çocuğunuzu istediğiniz kalıba sokmak yerine onu olduğu gibi kabul etmelisiniz. Çocuğunuzun kapasitesini bilip beklentilerinizi ona göre şekillendirmelisiniz. Çocuğunuza kaldıramayacağı yükleri ve sorumlulukları yükleyip onları mutsuz etmeyin.

EVDE DÜZEN SAĞLAYIN

Başarılı çocuk yetiştirmenin temel felsefesi düzendir. Evde bir düzen sağlamalısınız. Evinizin düzeni ve kuralları olmalıdır. Bu kurallara anne ve baba da dahil olmak üzere herkes uymalıdır. Kurallara uyulmadığı zaman mutlaka sonunda bir yaptırım olmalıdır.

Evdeki kuralları sadece anne ve baba değil bütün bireylerin katılımı ile konulmalıdır. Yemek saati ve uyku saati önceden belirlenmelidir. Sofraya evde herkes aynı anda oturmalıdır. Evde kural ve düzen sağlarsanız çocuğunuz da hayatına düzeni sokabilir.

EV ÇOCUĞUNUZUN 2.OKULU OLMALI

Başarılı çocuk yetiştirmek istiyorsanız evinizi fiziksel ve donanımsal açıdan çocuğunuzun öğrenmesine ve kendini geliştirmesine uygun hale getirmelisiniz. Çocuğunuza ait mutlaka bir oda olmalıdır. Çocuk odasında çalışma masası, kitaplık olmalıdır. Kitaplıkta çocuğunuzun kolay ulaşabileceği, kaynak kitaplar ve hikâye kitapları olmalıdır.

Çocuk odasında dikkat dağıtacak hiçbir unsur olmamalıdır. Çocuklar ödevlerini sessiz ve gürültüsüz bir ortamda yapmalıdır. Ev çocuğunuz için ikinci bir okul niteliği taşımalıdır. Evde çocuğunuza vereceğiniz öğrenme imkanları önemlidir. Evi çocuğun öğrenmesi için uygun hale getirmelisiniz. Çocuğunuzun bir panosu olsun. Önemli bilgileri bu panoya assın. Yaptığı resimleri ve çalışmaları panoya asmasına izin verin.

ZENGİN ÖĞRENME ORTAMI

Çocuklarınızı zengin öğrenme ortamlarına sokun. Bu anlamda okul kursları, özel dersler ve dershaneleri kullanabilirsiniz. Ekstra verilen takviye eğitim çocuklarınızın öğrenme sürecini hızlandırır. Eksik kaldıkları yerleri telafi ederler. Kendilerini geliştirmek için fırsat elde etmiş olurlar. Bu yüzden çocuklarınıza mutlaka zengin öğrenme ortamları ayarlamalısınız.

Benim çocuğum zekidir, okulda verilen çocuğuma yeter, çok okuyup da profesör mü olacak mantığıyla hareket ederseniz çocuğunuzun eğitim ve başarısına ket vurmuş olursunuz. Çocuğunuzun kendine çalışma arkadaşı edinmesini sağlayın. İş arkadaşınızın evine gidip onun çocuğuyla birlikte ders çalışması için ortam yaratabilirsiniz. Aynı sınıfta olan komşunuzun çocuğu ile bir araya gelip ders çalışmasını sağlayın.

ÇOCUĞUNUZU CESARETLENDİRİN

Birçok çocuk okula özgüveni yıkılmış bir şekilde gelir. Evde çocuğuna hiçbir görev ve sorumluluk vermeyen ailelerin çocukları genelde özgüveni düşüktür. Bu çocuklar genelde bir işe başlamaktan çekinirler. Yanlış yapmaktan, hata etmekten korkarlar. Yanlış yaptığı zaman birilerinin kendisine güleceği, dalga geçileceği ve rezil olacağı düşüncesi oluşur. Bu yüzden deneme yapmaktan çekinirler. Çocuğunuzu evde cesaretlendirin.

Onlara yapabilecekleri görev ve sorumluluk verin. Böylece çocuklarınız önemli ve değerli olduklarını hissederler. Bir işi yapmanın ve başarmanın hazzını ve mutluluğunu yaşarlar. Böylece yeni işlere daha iştahlı ve istekli başlarlar. Sizin için basit bir çöp dökme eylemi onun için çok büyük önem taşır. Evde bir görevinin ve sorumluluğunun olduğunu hisseder.

Çöpü dökerek ev işlerine yardımcı olduğunu, işe yaradığını, iş yapabildiğini, evde bir görevinin olduğunu hisseder. Üstüne döker, elini keser, yapamaz diyerek çocuğunuzun elinden aldığınız her iş onun özgüvenini zedeler.

Kendinden ve kapasitesinden şüphe duymaya başlar. Evde görev ve sorumluluk almadığı için okulda kendisine verilen görev ve sorumlulukları yerine getiremez, yerine getirme konusunda da isteksizdir. Bir işi yapmaya olan güven duygusu eksiktir. Başaramayacağını, yapamayacağını düşünür. Her işe olumsuz yönden bakar. Daha işe başlamadan işin zor olduğunu düşünür. Bu yüzden çocuklara evde görev ve sorumluluk vermek, çocukların kendini ve kapasitesini tanımları için fırsat yaratır.

ÇOCUĞUNUZU TAKİP EDİN

Terbiyeli, ahlaklı ve başarılı çocuk yetiştirme için okul başarı durumunu, okula devam durumunu, ödevlerini yapıp yapmadığını, herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını, okulda bir sıkıntısının olup olmadığı gibi durumları takip etmelisiniz. Takibi bıraktığınız an çocuk bu boşluktan yararlanıp kuralları çiğner ve işlerini aksatmaya başlar. Çocuğunuzun devam durumunu takip etmezseniz çocuk arkadaşları ile sık sık bir araya gelip okuldan kaçabilir. Ödevlerini yapıp yapmadığını kontrol etmezseniz çocuğunuzda ödev yapma alışkanlığı oturmaz. Ödevlerini yapmadan okula gider.

Çocuğunuzun ciddi bir sağlık sorunu varsa bu durum eğitim hayatına ve öğrenmesine olumsuz etki yapar. Bu yüzden çocuğunuzu her anlamda takibe almalısınız. Yalnız bir konunun altını çizmek isterim. Bu takip işini abartıp manyak boyutuna getirmeyin. Geçen sınavda 20 sorudan 17 doğru yapmıştın. Bu sınavda neden 15 doğruya düştü deyip çocuğunu sıkboğaz eden velilerden olmayın. Çocuğu takip ettiğinizi çocuğa hissettirmeyin. Bu durum çocukta gerginlik yaratabilir. Çocuğun özgürlüğüne ve sınırlarına müdahale etmeden takip etmelisiniz.

KONTROLÜ ELDEN BIRAKMAYIN

Terbiyeli, ahlaklı ve başarılı çocuk yetiştirme için evde telefon, tablet ve bilgisayar bağımlısı olmamasına özen gösterin. Evde kontrol sizde olmalıdır. Çocuk saatlerce bu saydığımız teknoloji ürünlerinin başında zaman geçiriyorsa çocuğunuzun başarı durumu düşecektir. Ne yapayım baş edemiyorum, yeter ki sussun bir köşede dursun diyerek çocuklarına boyun eğen ailelerde çocuklar anne ve babalarını oyuncak ederler. Her istediklerini ağlayarak zırlayarak elde ederler.

Anne ve baba sessizlik ve sükunet için çocuklarının isteklerine boyun eğerler. Bu durum aslında kötüye gidişin bir işaretidir. Çünkü anne ve baba otoritesini çocuk üzerinde kaybetmeye başlar. İlerleyen zamanlarda çocuk anne ve babasına karşı asi olur. Anne ve babanın sözünün bir hükmü ve değeri kalmaz. Bu yüzden daha işi en başından sıkı tutmalısınız. Evde kontrol sizde olmalıdır. Çocuk bilgisayara ve telefona belirli zamanda sınırlı sürede girmelidir.

Çocuğa evde mutlaka bir sınır çizmelisiniz. Benim çocuğum evde her istediğini yapabilmeli ben özgürlükçü bir anne ve babayım düşüncesinden sıyrılmak gerekir. Bu düşünce yapısına sahip olan ailelerin çocukları kontrolsüz, nerede nasıl davranacağını bilmeyen, doyumsuz, asi ve bencil bir yapıya sahip olurlar. Kontrolü elden bırakmayın derken de çocuğunuza evde hapis hayatı yaşatmayın.

Hayatı çocuğa zindan haline getirmeyin. Çocuklarınızın seçimlerine ve tercihlerine saygı duymalısınız. Onların da bir duygu ve düşüncesi olduğunu unutmamalısınız. Her şeye onlar adına karar vermek, sen çocuksun bir şeyden anlamazsın mantığından sıyrılmak gerekir. Çocuğunuza değer verin. Başarılı olsa da başarısız olsa da her zaman arkasında durmayı bilin.

Çocuklarda Ödev Yapma Alışkanlığının Kazandırılması

Çocuğun okula başlamasıyla birlikte ödev yapma sorunu ortaya çıkar. Verilen ödevler, çocuklara sorumluluk kazandırmak, okuldaki öğrendiklerini pekiştirmek, öğrenmenin sadece okulda olmadığını çocuğa anlatmak için iyi bir fırsattır. Söz konusu ödev yapmak olunca birçok ebeveyn çocukları ile sorun yaşanmaya başlar.

Terbiyeli, ahlaklı ve başarılı çocuk yetiştirme için önemli bilgiler

Çocuklara Neden Ödev Verilir?

Ödevlerin amacı öğrencilerin okul dışındaki zamanlarını da bilgi edinerek geçinmelerini sağlamaktır. Çocuklara düzen ve sorumluluk kazandırır. Anne ve babadan ayrı bir birey olarak bağımsız iş yapabilmelerine olanak sağlar. Ödevlerini düzenli olarak yapan bir çocuk elde ettiği bilgi birikimi ile problemlerini çözer ve belli bir disipline ulaşır. Ödev çocuklar için zorunlu bir etkinlik olduğu için birçok çocuk tarafından sevilmez. Çocuğa ödevi sevdirmek çocuğun başarısı için büyük önem taşır. Ödev yapılan ortam da en az ödev yapma alışkanlığı kazanımı kadar önemlidir.

Ödev Yapılacak Ortam Nasıl Olmalı?

İmkanınız varsa çocuk ödev yapacağı yeri kendisi beğensin ve seçsin. Çocuklara sağlanacak iyi bir ortam çocukların öğrenme ve algılamasını olumlu yönde etkileyecektir. Çok sıcak ya da çok soğuk oda ders çalışmayı olumsuz etkiler. Odanın ışıklandırma sistemi de yeterli düzeyde olmalıdır. Aşırı ışık, ya da karanlık ortam çocukların gözbebeklerinin çabuk yorulmasına neden olur. Ders çalışılacak ortamda televizyon, tablet gibi dikkat dağıtacak unsurlar bulunmamalıdır.

Ödev Konusunda Çocuğa Karşı Nasıl Bir Tutum Geliştirmeliyiz

Ödev yapan çocuğa sürekli müdahale etmek, çocukların yalnız kaldığı zaman problemlere çözüm üretememesine, problemlerle baş edememesine neden olur. Ödev yaparken anne ve babasından sürekli yardım alan çocuklarda anne ve babaya bağımlı hale gelirler. Bu aşamada anne ve baba çocuğa rehber olmalı yol göstermelidir. Onlar adına kesinlikle problemi çözmemelidir. Ödev yaparken çocuğu yalnız bırakmak çocukta zorluklar karşısında desteksiz kalacağı duygusu uyandırır. Bu yüzden çocuğa sağlanacak yardım ölçülü olmalıdır.

Ödev yapan çocuğa yapılacak yardımın ölçüsü iyi ayarlanmalıdır. Çok yardım etmek ya da hiç yardım etmemek çocukta sorun oluşturur. Ödev yapma konusunda hiç yardım etmemek çocukların zorluklar karşısında desteksiz kalacağı duygusunu uyandırırken çok yardım etmekte size bağımlı kendi sorununu çözemeyen birey olmasına neden olur.

Yardımcı olmak demek ödev konusunda çocuğu bilgilendirmek, araştırma yapmasına teşvik etmek, bilgiye ulaşma yollarını öğretmektir. Çocuk adına problemi çözmek, cevabı direk söylemek, çocuğun ödevini yapmak çocuğa yardım etmek değildir. Bu davranışınız çocuğunuzu tembelliğe, rahatlığa ve sorumsuzluğa teşvik eder. Çocukların öğrenme sürecini olumsuz etkiler.

Anne ve baba olarak çocuğunuza ders çalışabileceği verimli bir ortam hazırlayın. Ders çalışma ortamından dikkat dağıtıcı unsurları kaldırın. Çocuklarınıza ödevlerini ne zaman yapması gerektiği konusunda destek olun. Çocuğun yaşına, olgunluğuna ve ihtiyaçlarına göre bir çalışma programı oluşturun. Bu programda çocuğun yeteri kadar dinlenmesine izin verin.

Çocuğun çalışma masasında dikkat dağıtan nesnelerin olmamasına dikkat edin. Çocuğun ayrı bir odası olsun. Odasında ona ait çalışma masası ve kitaplık olsun. Bu durum çocuğa aidiyet duygusu ve sorumluluk bilinci kazandırır. Çocuğu sık sık uyarmak yerine onu motive etmeye çalışın. Oyun oynamak isteyen çocuğa ödevlerini bitirdikten sonra oynayabileceğini söyleyin.

Ödevini çabuk bitiren çocuğa kızmayın. Özensiz ödev yaptığı zaman ödevi yeniden kontrol edeceğinizi söyleyin. Ödev konusunda direnen çocukla kesinlikle inatlaşmayın. Çocuklarınız ödev yaparken zorlandığı zaman kalemi elinize alarak müdahale etmeyin. Çocuğun yerine ödevlerini yapmayın. Ödev yapma işini bir ödüle bağlamayın. Başarılı olduğu zaman, hak ettiği zaman ödül alacağını bilmesi gerekir. Ödevin çocuğun bir görev ve sorumluluğu olduğunu bilmesi gerekir. Her ödev yaptığında bir ödül beklentisi içine girmemesi gerekir.

Benzer Konular

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu