Blog

Şok Diyet ile Zayıflama Olayı Nasıl Gerçekleşir

Dünya genelinde yaygın olan obezite günümüzde hayatı tehdit eden sağlık sorunlarının en başında yerini aldı. Peki, ama şişmanlık denen bu obezite nasıl başlamakta? Her ne kadar fazla kilo ya da şişmanlık birçok hastalığın sonucu olarak düşünülse de aslında şişmanlık bu hastalıklara sebebiyet vermekte. Vücuda baş edebileceğinden daha fazla besin yüklemek kilo alımına sebep olmaktadır. Yani gereğinden fazla kalori alımının vücutta yağa dönüşmesi sonucudur aslında aldığımız fazla kilolar.

Birçok insan ise obeziteden uzak kalabilmek ve aynı zamanda şişmanlığa bağlı hastalıklardan korumak için diyet programlarına başvurmakta. Fazla kilolardan kurtulmak kişiler tarafından her ne kadar sağlık açısından istenilse de fiziksel açıdan da bu yağlardan kurtulmak oldukça önemli aslında. Kilo artışı vücutta yağ artışıyla aynı anlamı taşımakta ve aslında yapılan diyet programları tamamıyla vücuttaki fazla yağı yakma odaklı programlanmaktadır. Bunu sebebi ise vücut yağ oranı kas oranından fazla olması.

Kilo Alımı Nasıl Gerçekleşir?

Kişinin vücuduna harcayabileceği enerji yani kaloriden çok daha fazlasını alıyor olması harcanamayan bu kalorinin de yağa dönüşmesiyle fazla kilo ortaya çıkmakta. Bu durum fazla alınan besinler, sağlıksız beslenme, paketli gıdalar, gazlı içecekler, un, şeker, tuz gibi birçok etkenle yağ hücrelerinin sayıca ve kütle olarak artmasıyla oluşmakta.

Tüketilen tüm sağlıklı sağlıksız besinlerden alınan tüm enerji yağ hücresi içinde trigliserid olarak depolanmakta. Bu depolar ise vücudumuz tarafından ihtiyaç durumunda kullanılmakta. Gereğinden fazla alınan enerji ise yağa dönüşmekte.

 Vücutta Zayıflama Nasıl Gerçekleşir?

Uygulanacak olan diyet programı ve ona eşlik eden egzersiz programı ile bu yağları yakmak mümkün. Diyet programı bu yağları yakmaya yönelik olmalı. Kilo kaybının oluşabilmesi için kalori alımı harcanan kaloriden daha az olduğu takdirde bu kalori yoksunluğu süresince vücut enerji üretebilmek için depolanan yağları kullanmaya başlayacaktır.

Kişi bu kalori açlığı durumunu devam ettirebildiği sürece vücutta yağ depoları azalacak ve yağ kaybı vücutta görülebilecek etki gösterecektir. Diyet programı yanında egzersiz olmazsa olmazlardandır. Yapılacak egzersiz yağ ve kas hücrelerinde kan akışını hızlandıracak ve bu sayede daha fazla enerji tüketimi gerçekleşecek. Bu hızlı tüketilen enerjiyle beraber daha fazla yağ yakımı gerçekleşecek ve kilo kaybı daha hızlı sağlanacaktır.

Şok Diyet İle Zayıflama

Geçmişten günümüze değişen ve zorlaşan hayat şartları ile birlikte kişilerin yeme içme alışkanlıkları da olumsuz etkilenmekte. Özellikle pandemi döneminin evde geçmesi beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve hareketsiz yaşamı da beraberinde getirerek fazla ve kontrolsüz kilo alımına neden olmuştur. Bu nedenle kişiler alınan bu kilolardan bir an önce kurulmak için farklı diyet programlarına başvurmakta. Şok diyette bu programlardan bir tanesi. Şok diyet programının hedefi kalori alımını olabilecek en az miktara düşürerek vücudu şaşırtmaktır.

Şok Diyette Hedef

Bireyin ihtiyaç duyduğu günlük kalori miktarı cinsiyet, yaş ve kilo gibi kriterlere göre değişiklik göstermekte olup, bu değer kadılarda 1200, erkeklerde ise 1800 altına düşmemelidir. Şok diyette tam bu noktada devreye giriyor. Burada kalori miktarı hızlı bir şekilde düşürülerek vücut şoka sokuluyor. Uzmanlara göre kilo vermek ne kadar uzun sürede olursa o kadar kalıcı ve sağlıklı olduğu savunulmakta. Ancak kısa zamanda hızlı kilo vermeyi hedefleyen şok diyetlerden uzak kalamamakta. Herhangi bir sağlık problemi nedeni ile hızlı kilo verilmesi gerektiği durumlarda bu diyetin tıbbi uzman eşliğinde yapılması önerilmekte.

 Şok Diyet Neden Zararlı

İnsan bedeninde metabolizmanın değişmesi 5-7 gün gibi bir süre almaktadır. Bu sebepten dolayı hızlı ve acele kilo vermek amaçlandığında sadece su kaybı olacaktır. Bu durum diyetin çok verimli ilerlediğini düşündürüyor olsa bile, aslında sonrasında verilen su geri gelecektir. Bu noktada daha fazla yağ dokusu yakmaya yönelik ve daha uzun süreli bağlı kalınabilecek diyet programına ihtiyaç duyulacaktır.

Yapılan araştırmalara göre şok diyet programlarıyla hızlı verilen kilolar aslında metabolizmayı yavaşlatacağından, yeniden kilo alımı sağlayacak, yetersiz beslenme sebebi ile bağışıklık sistemine zarar verecek, kalbin yorulmasını sağlayacağından önerilmemektedir. Dahası vücudun bu şekilde şoka sokulması karaciğer bozukluklarına, şeker hastalığına gut ve böbrek hastalıklarına ve hamile kadınlara hiç iyi gelmediği düşünülmekte.

Bu tür şok diyetlerin yerine kişiye özel yapılan uzun vadede kalıcı kilo vermeyi hedefleyen diyet programları tavsiye edilmekte. Uygulanacak olan diyetlerde alınan kaloriden fazla kalori yakmak hedeflenerek, programa egzersiz programı eklenmelidir. Bol su tüketimi ile diyetini destekleyerek kişi sağlığını da tehlikeye atmadan daha kalıcı ve sağlıklı kilo verebilir.

DİYETİSYEN PINAR DEMİRKAYA > DİYETLER > ŞOK DİYET

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu