Bilgi

Sivrisinekleri Uzaklaştırmanın Doğal Yolları

Sıcak yaz aylarında açılan pencere ve balkon kapılarıyla her yıl olduğu gibi bu yılda sivrisinek ve karasinek istilasına maruz kalacağımız aşikar. Evinizde sinek istemiyorsanız, odaya sivrisinek gelmemesi için onları uzaklaştıracak yöntemleri de bilmek gerekiyor. Bulunduğum ortamdan sivrisinekten nasıl kurtulurum sivrisinekleri kovucu doğal yöntemleri ve sinek kovucu ürünleri, sivrisinekleri uzaklaştırmanın doğal yolu adlı makalemize başlıyoruz.

Sivrisineklerin verdiği rahatsızlık geceleri oldukça can sıkıcı hale geliyor. Sivrisinek ısırığına maruz kalmamak için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Yaşam alanlarınızı daha kaliteli hale getirmek için, lavanta yağı sivrisinekleri uzak tuttuğu söyleniyor.

Ayrıca nane yağı, sinek kovucu spreyler ve doğal sinek kovucu gibi çözümlere yönelebilirsiniz. Karanlıkta oldukça net gören bu varlıklar ısırdıkları yerlerde büyükçe bir şişliğe neden oluyor. Daha sonra uzun bir kaşınma süreci başlıyor.

Genelde bu ısırıklardan korunmak için sinek ilacı vb. ürünler kullanılsa da bazen onlarında fayda etmediğini söylememiz gerekir. Bu durumda herkesin hemen hemen evinde ve bahçesinde bulunan doğal tarifler devreye giriyor. Yaz aylarını rahat bir şekilde geçirmek isteyen herkes bu doğal yöntemleri kullanmalı ve doğru bir şekilde uygulamaya koymalıdır.

Kısa sürede uzaklaşan haşereler, sinekler ve karasinekler sizi şaşırtacak derecede olabilir. Sizde kimyasallardan uzaklaşarak bu doğal yöntemlere göz atmak istiyorsanız sivrisinekleri uzaklaştırmanın beş doğal yolu adlı maddeleri ayrıntıyla inceleyiniz.

1- Saksıda Fesleğen

feslegen
feslegen

İyi bir sinek kovucu olarak en başa tutturacağımız bu bitki sineklerin kokusundan oldukça kaçtığı ve fesleğen bitkisinin olduğu evlere girmediği bir gerçektir. Bulunduğunuz yerlerde ki aktardan tohum olarak alıp yetiştirebilirsiniz ya da pazarlardan fide halinde alıp saksınıza dikebilirsiniz.

Basit bir işlem olan dikme işlemini tamamladıktan sonra ara ara sulayarak fesleğeninizi iyice büyütün. Ek bir fesleğen alıp çoğaltabilir ve böylelikle sivrisineklerden korunma yolunuz iki katına çıkar.

2- Limon Ve Karanfil

karanfil ve limon
karanfil ve limon

Son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlayan limon ve karanfil sivrisineklerin kokusuna yaklaşmadığı bir ikili oldular.  Odanın belli köşelerine ikiye ayırdığınız limonları koyun. Üstlerin karanfilleri de batırın ve göreceksiniz ki birkaç saat için bütün sinekler bu ikilinin kokusundan kaçmaya başlayacaktır. Kesin bir çözüm almak istiyorsanız limonlu karanfili üç günde bir yenileyin. Limonun kuruması yenilenme zamanının geldiğini gösterir.

3- Lavanta

lavanta
lavanta

Güzel görünümü ve kokusunun yanında bir de mucizevi özellikleri vardır. Lavanta sadece bir sivrisinek kovucu değil aynı zamanda dikildiği yerde haşere, pire, meyve sineği gibi zarar verici varlıkların olmasına izin vermez. Saksıda odanın bir köşesine ya da bahçenize dikerek böcekler dahil sivrisinekler lavantanın güzel kokusundan kaçarlar. 

Hem insan sağlığına dinlendirici bir koku dağıtırken hem de rahatsız edici vızıltıların sizden çok uzak olmasını sağlar. Böcek ilaçlarının yapımında kullanılan linalool bileşeni lavantanın özünde de mevcuttur. Bu nedenle böcek ve sinek oluşumunu engellemek için birebir bir çiçektir.

4- Deterjan Ve Sirke

En başta keskin kokusuyla herkesin burnunu sızlatan sirke bu karışımın en önemli kovucu özelliğini üstleniyor. Ufak bir kaba bir su bardağı beyaz sirke dökün ve yarım su bardağı da su ekleyin. Sivrisineklerin yakıcı ve yanıcı maddelerden kaçtığı doğrudur bu yüzden herkesin evinde bulunacak olan bir kimyasalı, deterjanı yarım çay bardağı kadar hazırlamış olduğunuz sikeli suya ilave edin.

Hafif bir karıştırdıktan sonra sprey bir kaba boşaltın ve odaya bolca sıkın. Sıkarken karışımı çalkalamamaya dikkat edin. Bahçede ya da balkonda yapacağınız kahvaltılarda sineği uzak tutmak için orta boy bir kaba sadece sirke ekleyerek onu bir köşeye koyun. Bu durum kahvaltınız boyunca sivrisinekleri uzak tutacaktır.

5- Biberiye

Yemeklere kattığı güzel aroması ve yapılan araştırmalara göre biberiyenin kokusu hafızayı güçlendiren özelliği varmış. Kokusu insan hafızasını güçlendirirken sineklerin dört yana kaçmasına neden oluyor. Bir fide olarak alıp herhangi bir saksıya dikebilirsiniz. Böylelikle sinekleri evinizden ya da bahçenizden uzak tutabilirsiniz.

6 – Lavanta Yağı

Doğal yöntemler arasında bulunan Lavanta yağı sivrisinekleri kovmada etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Lavantadaki linalool ve linalil asetat adı verilen bileşikler, sivrisinekleri uzak tutmaya yardımcı olan doğal kovucu görevi görür.

7 – Nane Yağı

Nane yağıda, sivrisinekleri kovmada etkili bir yöntem olarak bilinir. Nanedeki mentol ve pulegone adı verilen bileşikler, sivrisinekleri uzak tutmaya yardımcı olan doğal kovucu görevi üstlenir.

Sarımsak: Etkili kokusuyla sivrisinekleri uzak tutar. Sarımsak karanfillerini pencerelerinizin kenarına asarak sivrisinekleri uzaklaştırabilirsiniz.

Defne yaprağı: Hem böcekleri hem de sivrisinekleri uzak tutak için eskilerin kullandığı yöntemdir. Defne yaprağını dolap ve çekmecelerinize koyabilirsiniz.

Karanfil: Karanfilleri bir portakalın üzerine batırabilir veya karanfil yağı kullanarak sivrisinek ısırığından korunabilirsiniz.

Sivrisinekten nasıl korunulur? Sivrisinekleri uzaklaştırmanın beş doğal yolunu size maddeler halinde yukarıda belirttik. Herhangi birini uygulamanız sivrisinekler tarafından rahatsız edilmenizi engelleyecektir.

Sivrisinekler ne işe yarar?

Sivrisinekler özellikle yazın insanlar tarafından oldukça şikayet edilen ve ısırıkları, geriye bıraktığı kaşıntılar nedeniyle çözüm bulunmaya çalışılan kanatlı bir böcektir. Olumsuz özelliklerinden dolayı sevilmez ve sürekli sivrisineklerin ne işe yaradığıyla ilgili birtakım sorular üretilir.

Sineklerin hem olumlu hem de olumsuz özellikleri bulunmaktadır. Doğaya sunduğu katkılar olumluyken insan sağlığına olan zararları olumsuzdur. Bu makalede sivrisineklerin hem olumlu hem de olumsuz özelliklerine değineceğiz.

Sivrisineklerin Olumlu Özellikleri

Sarı humma ve sıtma gibi tehlikeli hastalıklar taşıyan ve sinir bozucu vızıltılara sahip olan sineklerin dünya üzerinde hiçbir yararı yokmuş gibi gözükebilir. Ama bu düşünce tamamen yanlıştır. Sivrisinekleri yok etme düşüncesi ekosisteme büyük zararlar verebilir. İşte sivrisineklerin olumlu sayılabilecek bazı özellikleri;

  • Sinekler larvalarını suyun içinde yaşatırlar. Bu larvalar besinlerini suyun içindeki algleri parçalayarak karşılar. Balıklar, suyun içerisinde bulunan algleri tüketemez fakat larvaları tüketebilir. Böylelikle balıklar için harika bir besin zinciri oluşur. Bu nedenle sinekler başlangıçta su ekosistemi açısından büyük önem taşır.
  • Sivrisinekler bazı canlıların ana besin kaynağıdır. Kuş, yarasa, örümcek ve daha birçok hayvan sivrisinekleri avlayarak beslenir.
  • Ekosistemin dengesini sağlar.
  • Kanada ve Rusya gibi ülkelerde sinek türü çok fazladır ve bazı bilim insanları bu bölgedeki sinekleri yok etmenin olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söylemiştir. En basit örneğiyle bu civarda göç hareketlerine sahip olan kuş türleri yok olacak yani besin zinciri dengesini kaybedecektir.

Tüm bunların yanında sivrisinekleri yok etmenin insan sağlığı açısından daha yararlı olacağını düşünen bazı bilim insanları da bulunmaktadır. Özetlemek gerekirse sivrisineklerim olumlu özellikleri bir yana onları tamamen yok etmek insanları öldürecek derecede mağdur etmez. Yani ekosistemin sonu olmaz.

Sivrisineklerin Olumsuz Özellikleri

Dişi sinekler yumurtalarının protein ihtiyacını karşılamak amacıyla insanları ısırmaktadır. Erkek sinekler ise yumurtlamadıkları için zararsız sayılabilir. Dişi sivrisineklerin tümü zehirli değilse bile bazılarının ısırığı hastalıklara sebep olabilir. İşte sivrisineklerin sebep olduğu hastalıklar;

Sarı Humma: Bu hastalığı bulaştıran sinekler genelde Afrika ve Amerika’nın bazı kesimlerinde bulunmaktadır. Sivrisinekler bu hastalığı Amazon Ormanları gibi hiç kesilmemiş yani balta girmemiş ormanlarda bulunan maymunlardan getirmektedir. Hastalığın tedavi edilmemesi organ kaybına sebep olabilir. Aşısı vardır ve bir kere yaptırmak ömür boyu bu hastalıktan korunmaya yetiyor. Hastalığın belirtileri grip semptomları, ateş ve bulantı olarak görülmektedir.

Sıtma: Türü, “Anofel,” olarak bilinen sineklerin yaydığı bir hastalıktır ve sıtma nedeniyle her yıl bir milyon kadar insan yaşamını yitirmektedir. Ateşle birlikte terleme, ishal, ve bazı ağrılar belirtilerden birkaçıdır. Aşı olmak önemlidir.

En fazla sarı humma ve sıtma hastalıkları görülse de zika, dang humması, sindbiz, lanşmanyaz gibi hastalıklar da görülmektedir. Belirtiler hemen hemen hepsinde benzerdir.

Sivrisinekler Nasıl Korunulur?

Sivrisineklerden korunmanın birçok yolu var. Bazen giydiğimiz kıyafetlerin renklerine bile dikkat etmek bizi sineklerden koruyabilir. İşte sineklerden korunmanın yolları;

Evinizin önünde sıcak yaz günlerinde hayvanların yararlanması için su dolu kaplar bırakıyor olabilirsiniz fakat bunu yapmak sineklerin çevrenize daha fazla akın etmesine neden olacaktır. Bunun nedeni sivrisineklerin suyun içerisine kolaylıkla yumurtalarını bırakmasıdır. Kapları evinizin daha uzak bir noktasına koyarsanız bu sorunu çözebilirsiniz.

Kıyafetlerinizin rengine dikkat etmek sizin yararınıza olacaktır. Yaz aylarında canlı renkler giymek istiyor olabilirsiniz fakat canlı renkler sineklerin ilgisini çeker. Kıyafetlerinizi daha pastel tonlarında tercih edip sineklerin yoğun olduğu bir bölgeye gideceksiniz uzun kollu pamuklu bluzlar tercih edebilirsiniz.

Bazı kokulara sahip bitkilerin sinekleri uzak tuttuğu bilinmektedir. Bunların en bilineni fesleğendir. Evinizin belli köşelerine fesleğen koyabilir ve sinekleri uzak tutan diğer bitkiler hakkında kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca lavantanın da sinekleri kovmada çok etkili olduğunuzu söyleyebiliriz.

Yatağınızın üstüne bir cibinlik koyabilir ya da pencerelerinize sineklik taktırabilirsiniz. Bu hem kalıcı hem de sizi uzun süre götürecek bir çözümdür.

Sineklerden korunmak uğruna satın alıp vücudunuza sıktığınız ürünler sağlığınıza çok zararlıdır. Bunun yerine evinizde hazırlayacağınız pratik karışımlar sizin işinizi görecektir. Bu sprey kutusunun içerisine dolduracağınız su, birkaç damla lavanta yağı ve nane yağı sineklerden korunmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda çay ağacı yağının güçlü bir sinek kovucu özelliği vardır. Vücudunuzun birkaç noktasına bu yağdan sürebilir ve sinekleri uzaklaştırabilirsiniz.

Kokulu ürünler sineklere cazip gelmektedir. Bu nedenle parfümlü ürünler değil, parfümsüz ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz.

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu