Bilgi

Sirk Köpeği Kitap Özeti

Jack London’ın yazmış olduğu bu kitap çocuk edebiyatının önemli klasikleri arasında yer almakta. Kitapta kişileştirme yapıyor olsa da tam anlamıyla bir fabl türü değil. Yaklaşık olarak 120 sayfadan oluşuyor. Bir köpeğin çalınıp sirk’e satılmak üzere eğitilmesini ve sirkte yaşadığı zorlukları ele alıyor.

Kitabın Özeti:

Bay ve Bayan Kenan Ariel adlı gemide seyahat ederlerken sahipsiz bir köpeğe rastlarlar. Ardından bu köpeğin Eugenie Gemisi’nin kaptanı Bay Kellar’ın köpeği olan Michael’ın kardeşi olduğunu öğrenir ve Tulagi limanına giderler.

Jerry isimli köpeği Eugenie gemisine çıkarırlar ve gerçekten çok benzediklerini ve kardeş olduklarını anlarlar ama Bay Kellar gemisine geri döner. Ancak Michael’ın aklı kardeşi Jerry’de kalmıştır, onu aramak için etrafta gezinirken kumsala iner ve orda Dag Daughtry ile karşılaşır. Köpeğin ilgisini çeker ve adamın yanına gider köpeğin yetenekli olduğunu fark eder ve onu sirke satmak için kamarot olarak çalıştığı Makambo gemisine götürür.

Orda yolculuk esnasında Michael’ı aynı kamarada kalan arkadaşı Kwaque ile beraber eğitir. Eğitime, temel komutlarla başlarlar sonrasında ayakkabı, top vs. getirmesi için de eğitirler ve köpeğe önceki ismini bilmedikleri için Killeny Boy ismini verirler.

Makambo gemisinin kaptanı Bay Dunce köpeği fark eder ve köpekle aralarında bir gerginlik yaşanır. İlk önce köpeği atmak ister ama Dag buna engel olur ve yavaş yavaş Killeny Boy’un yeteneklerinin farkına varan Bay Dunce köpeği Dag’ten satın almak ister. Köpekle çok samimi olan Dag köpeği satmak istemez. Günler sonra Sidney limanında durduklarında gemiye genç bir adam gelir ve Bay Kellar’ın bir arkadaşının köpeğinin kaybolduğunu söyler ve gemilerine çıkmış olup olmayacağını sorar.

Bay Dunce “Evet, öyle bir köpek var. Tulagi limanına geldiğimizde gösteririz” der, Bay Kellar’a. Ardından Dag’i çağırır ve “köpeğin sahibi bulundu hala satmamakta kararlı mısın?” der. Dag’in köpekle ilgili planları olduğundan hala satmamakta kararlıdır, köpeği satmaz ancak köpeğin Tulagi limanında elinden alınacağını bildiği için Makambo gemisinden kaçıp başka gemide çalışmak için iş aramaya başlar.

Marie Turner gemisini bulur. Bu geminin amacı hazine bulmaktır. Ücrette anlaşırlar ve kayıkla  Makambo gemisinden köpekle birlikte kaçarlar. Dag, köpeğinin güvende olmasından duyduğu sevinçle gemide çok daha fazla çalışır, kimsenin kendisini eleştirmesine fırsat vermezdi. Bir gün mahzene indiğinde içki fıçılarının boş olduğunu görür ve içki almak için liman atmaları gerekmektedir bu yüzden su fıçılarını deler ki liman atabilsinler.

Deldikten sonra mahzenden çıkarken kaptanla göz göze gelir ve kaptanda su fıçılarını delmiştir çünkü Marie Turner gemisinin amacı olan hazine aslında uydurmadır ve bunu kaptan uydurmuştur. Hazineyi aradıkları adaya ulaşamamak için de su fıçılarını delmiştir. Limana doğru yol alırlarken bir balina ailesine rastlarlar ve içlerinden birisi eline silahı alıp yavru balinayı öldürür.

Buna sinirlenen anne balina gemiye sert darbeler indirir ve gemi su alıp batmaya başlar. Kaptanla beraber Dag, Kwaque ve aşçı Ah Moy hariç hepsi kayığa atlar ve uzaklaşırlar. O üçü de Michael ve Ah Moy’un Kwaque’ye hediye ettiği papağanla beraber sandala biner ve uzaklaşırlar.

waque uzun süredir cüzzam hastasıdır ama farkında değildir. Ah Moy da Kwaque papağanını severken görmüş ve cüzzam bulaşma endişesiyle hediye etmiştir. Cüzzam olduğunu bildiği içinde sandalda bir köşede sessizce kıvranıp yatmıştır.

Günler sonra bir gemiye rastlarlar ve o gemiye binerler. Dag gemide iş bulma umuduyla bara gider ve barda kaptanı bulur. Kaptanla tanıştıktan sonra Killeny Boy’un sayıları bildiğine dair bir iddiaya girerler. Dag garsondan 2 içecek ister ama garson bir içecek getirir Killeny Boy havlamaya başlar. Garson 2 içecek getirince köpek havlamaz. Kaptan şaşırır ve köpeğin karşılığında Dag’a iş ve para teklif eder.

Ancak Dag bunu reddeder. Ardından barın sahibi gelir ve her akşam burada köpeğinle gösteri yap bende sana 50 sent vereyim der. Dag’in aradığı iş zaten buna yakın olduğundan teklifi kabul eder ve her akşam o barda gösterilere çıkar. Zamanla ünü artar ama cüzzam hastalığı Dag’e de bulaşmıştır.

İkisi de bunun cüzzam olduğundan şüphelenmez. Çok geçmeden halsiz ve güçsüz düşen Dag’in yardımcısı Kwaque’yi Michael’ın gösterilerini izlemeye gelen ve ofisine davette bulunmuş olan doktor Waltera götürür. Köpeği almak isteyen doktor muayene eder fakat cüzzam olduklarını söylemeden yetkilileri arar ve ikisini de cüzzam hastanesine kaldırırlar.

Doktor Walter amacına ulaşır ve köpeği bu şekilde almış olur. Cüzzam hastanesinde günler geçerken Marie Turner gemisinin kaptanı onları kurtarmaya gelir. Kwaque ve Dag’i hastaneden kaçırır. Michael’ın gösterilerini izlemeye gelen usta ama zalim köpek eğiticisi Bay Harry köpeği kaçırır ama köpek, Dag de olduğu gibi uslu durmaz saldırmaya kalkışır.

Bay Harry de her seferinde köpeği döver. Sonrasında New York’ta bir sirke gitmek üzere sandığa kapatır ve onu trenle gönderir.  Kendisi de arkasından gidecektir fakat asansördeyken asansörün halatı kopar ve Bay Harry ölür. Michael, Bay Collins’in sirk hayvanı eğitmek için kullandığı yere varır. Michael ortama alışık olmadığından söylenilenleri yerine getirmez ve inatçılık eder.

Sirkte sadece tek bir arkadaşı vardır: Sarah. Bir maymun olan Sarah onunla eğlenir fakat çok geçmeden Bay Castleman, köpeği Bay Collins’ten kaplanlarla yapılacak bir gösteri için ister. Collins köpeğin itaat etmediğini bildiği için Castleman’a köpeği vermeyi kabul eder. İlk birkaç deneme iyi gider fakat kaplanlar birden asabileşir ve eğitim sırasında köpeklere saldırırlar. Michael tam ölecekken Sarah kafese girer ve kaplanların dikkatlerini dağıtır.

O sırada Michael’ı kurtarırlar ancak Sarah ölür. Micheal, Wilton Davis adında birine satılır. Wilton hayvanlara gereksiz eziyet edip onları aç bırakan biridir. Köpeği de satın aldıktan hemen sonraki akşam bir gösteriye çıkarır. Michael ilk gösteride seyircilerin salonu terk etmesine sebep olur ve Bay Wilton’ı zarara uğratır. Bay Wilton Michael’ı Bay Collins’e iade eder.

Denemeler sırasında Michael’ın önceden bildiği bir şarkıyı çalar ve Michael şarkıya eşlik eder. Bu durumu fark eden Bay Collins onu gösterilere çıkarır, çok kısa zamanda Michael sahnenin yıldızı haline gelir. Bay Collins Michael sayesinde çok para kazanır ve onu artık satmaya karar verir. Bay Henderson adında birine satar. Bay Henderson da sahnelerde çok para kazanır.

Yine bir gösteri günü seyircilerden ikisi Michael’ın kardeşinin sahipleri olan Bay ve Bayan Kennan o köpeğin Michael olduğunu anlarlar. Köpeği Bay Henderson’dan satın alıp evlerine götürürler.  Michael buna itiraz etmez çünkü kardeşinin sahipleri olduğunu bilir aynı zamanda uzun süre sonra ilk defa birileri onu Michael ismiyle çağırmıştır.

Eve vardıklarında Jerry ile Michael hasret giderirler. Michael, Kwaque ve Dag’i özlüyor olsa da işkence ve zulüm görmediği için artık mutludur ve kardeşiyle beraber kendilerine eziyet etmeyen bir ailede huzur içinde yaşayacaklardır.  Bay Dag ve Kwaque ise yaşlı denizci Marie Turner’ın kaptanı ile beraber ıssız bir adada kendi geçimlerini sağlayarak yaşamlarına devam ederler.

Diğer Konu Başlıkları

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu