Bilgi

Sadece İki Malzeme ile Öksürüğü Kesin – Öksürük İçin Pekmezli Şurup Tarifi

Son dönemde etkisi iyice görülen ve Covid 19 salgınından sonra yerleştiği düşünülen kuru öksürük pek çok kişide görülen ve oldukça rahatsız edici bir hal alan rahatsızlık oldu. İşte ilaçların artık fayda etmemeye başladığı, yada öksürük nöbetlerinin durmadığı durumlarda geleneksel tıp yöntemleri sıklıkla aranır oldu. İşte sizlere Anadolu’da yüzyıllardır kullanılan geleneksel öksürük kesme yöntemlerinden biri olan tereyağı pekmez karışımının nasıl yapıldığının tarifini veriyoruz.

Sadece iki malzeme ile yapacağınız bu içeceği kullandığınızdan itibaren boğazınız yumuşayacak ve öksürük kesilecektir. Yapımı son derece basit olan öksürük kesici pekmez-tereyağı, evde kolaylıkla hazırlanabilmekte ve ayrıca çocuklarda da kullanabileceğiniz müthiş bir öksürük kesici olmaktadır.

Hazırlanışı

Yarım su bardağı yani 100 ml pekmezi tavaya koyun. 1 yemek kaşığı tereyağını içine ekleyip karıştırarak kısık ateşte pişirmeye başlayın. Yağ eriyip kaynamaya başlayınca ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra kullanabilirsiniz. Her kullanımda 1 yemek kaşığı yeterlidir.

Elde ettiğimiz karışımı günde en az 2 kez olmak üzere sabah ve akşam tüketmelisiniz. Bunun dışında ikişer saat periyodlar ile gün içerisinde tüketim miktarını arttırabilirsiniz. Şifa deposu bu karışım pekmez içerdiğinden şeker hastaları için uygun olmayabilir. Ayrıca çocuklarda kullanımında 2 tatlı kaşığı yeterli olacaktır.

Öksürük krizlerini ilaç almadan atlatmak isteyenlerdenseniz tereyağı pekmez öksürük kesici iksir tam sizin içindir. Faydasını ilk kaşıktan itibaren hissedeceksiniz. Ev usulü tedavi yöntemlerinden en kolay hazırlanan içeceklerden biri olup şıp diye öksürüğü kesecektir. Hiç mutfağa girmeyenler bile bu karışımı kolaylıkla hazırlayabilecektir.

Pekmez tercihi fark etmemektedir bu tarif için. Dut ya da üzüm pekmezi kullanabilirsiniz. Dahası boğaz ağrısını da yumuşatan bir karışımdır. Bununla birlikte kullanacağınız pekmez ve tereyağının doğal olması tarifin sonucunda öksürüğünüz gitmesi için önemlidir. Yani doğal tereyağı ve pekmez daha faydalı olacaktır.

Öksürüğü şıp diye ne keser diyorsanız çok fazla aramanıza gerek yok, Öksürük için pekmezli şurup tarifimiz derdinize deva olacak doğal bir yöntemdir. Yıllardır bu topraklarda kullanılmakta olan geleneksel evde öksürük ilaçlarından biridir. Sizde hemen bu tarifi uygulayıp sonucu kendiniz test edebilirsiniz sağlıkla kalın.

Diğer Konular

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu