Blog

Pasif Gelir Nedir, Pasif Gelir Nasıl Oluşturulur?

Pasif gelir oluşturma uyurken bile para kazandırıyor mantığı ile insanlar tarafından merak edilen bir konudur. Pasif gelir sayesinde insanlar para kazanmak için çaba sarf etmemiş oluyorlar ve kendilerine vakit ayırabilmektedirler. Ancak aslında pasif bir gelir akışının sağlanması için daha öncesinde aktif bir şekilde çalışılmış olması beklenmektedir.

Pasif gelir aslında bir birikim hesabı oluşturarak gibi düşünülmektedir. Kısa vadede verilen ödünler sayesinde uzun vadede gelir elde edilebilmektedir. Pasif gelir bireylerin küçük bir adımları ile başlamaktadır. Pasif kelimesinin anlamından da yola çıkılacağı üzere değerli lan zamanın çok fazla hatta hiç harcanmaması anlamından pasif gelirde de en düşük seviyede bir aktivite söz konusudur.

Pasif Gelir Ne Kadar Kazanç Sağlar?

Pasif gelirde asıl amaç zamanın korunmasıdır. Çoğu insan para kazanmakta ancak gelirlerinin artması için birçok çaba sarf etmektedirler. Bu noktada pasif gelir ile şu an sarf edilen çaba ile daha sonrasında sarf edilecek çaba aynı olamayacaktır. Aktif çalışma hayatına girmiş bireylerin küçük bir adım atarak pasif gelir oluşturma girişimleri ile birkaç yıl sonrasında büyük getiriler elde edebildikleri görülmektedir. Bireylerin tam zamanlı olarak çalıştıkları işlerden gelir elde ediyor olsa da çalışmaları azalmıyor ya da gelirlerinin artmadığı görülmektedir.

Ancak pasif gelir sayesinde çalışmasalar dahi kişilerin gelirlerinin arttığı anlaşılmaktadır. Pasif gelir oluşturmak için aktif gelirin kullanılması ile başarılı bir gelir getirisi olacaktır. Örneğin saat başı danışmanlık yapmak aktif geliri olan bir iştir ancak online olarak satılan ve kişinin uzmanlık alanı doğrultusunda verilen kursların pasif gelir getirisi bulunmaktadır.

Pasif Gelir Oluşturma İçin Yapılacaklar

Pasif gelir oluşturma için öncelikle zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Başarılı bir iş fikri oluşturulması gerekmektedir. Pasif gelir hesabının oluşturulması sürecine geçildiğinde yüksek faizli gelir hesabı açılması gerekmektedir. Minimum 10 bin TL ile hesaba girilmesi mümkündür. Paranın çok az olduğunun düşünülmemesi gerekmektedir.

Çünkü söz konusu 10 bin TL olsa dahi faizli olarak pasif gelir elde edilmesi mümkündür. Gelir akışı oluşturmak için kişinin becerilerini göz önünde bulundurması gerekmektedir. Pasif gelir getirisi talep eden kişilerin kendilerini pasif gelir elde edecekleri işte geliştirmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla cidden zaman alan bir gelir hesabıdır.

Ancak yıllar sonrasında büyük yatırımlar yapılabilecek bir seviyeye çıkması da muhtemeldir. Örneğin şu an da serbest yazarlık, içerik yazarlığı yapan bir kişinin kitap yazması ile pasif gelir elde etmeye başlaması muhtemeldir. Ancak bu noktada zaman gereklidir. Kitapların anında satılacağının bir garantisi yoktur.

Zamanla aktif olarak bir iş yapmıyor olsa dahi kitapların getirisini elde etmesi muhtemeldir. Ya da uber şoförlüğü yapan bir kişinin kendi arabasını kiralaması aslında ona iş yapmasa ahi gelir getirisi sunan bir iştir. Ya da çoğu insan tarafından tercih edilen inşaat yapmak yerine emlak yatırımı yapmak pasif gelir getirisi sağlayan işlerdendir. Unutulmaması gereken büyük bir zamana ihtiyaç olduğudur.

Pasif gelir kaynakları hakkında daha fazla bilgi almak için buraya göz atın.

Diğer Başlıklar

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu