Bilgi

Özel Karakterler Nelerdir?

Özel karakterler, klavyede yer alan ancak harf veya sayı olarak kabul edilmeyen karakterlerdir. Genellikle yazım, programlama, matematik ve diğer teknik alanlarda özel amaçlar için kullanılırlar. İşte bazı yaygın özel karakterler ve kısa açıklamaları:

  • Noktalama İşaretleri: Nokta (.), Virgül (,), Soru işareti (?), Ünlem işareti (!), Tırnak işaretleri (‘ ‘), Çift tırnak işaretleri (” “), Parantezler ((), {}, []), Kısa çizgi (-), Uzun çizgi (—)
  • Aritmetik İşaretler: Artı (+), Eksi (-), Çarpma (*), Bölme (/), Eşittir (=), Yüzde (%)
  • Diğer Matematiksel Semboller: Büyüktür (>), Küçüktür (<), Artı eksi (±), Yaklaşık eşittir (≈), Pi sayısı (π)
  • Para Birimi İşaretleri: Dolar ($), Euro (€), Sterlin (£), Yen (¥)
  • Programlama ve Bilgisayar İşaretleri: At (@), Alt çizgi (_), Eğik çizgi (/), Ters eğik çizgi (), Küçüktür ve büyüktür işaretleri (< >), Dikey çubuk (|)
  • Özel Semboller: Ve işareti (&), Yıldız (*), Tilde (~), Kare işareti (#), Çatı (^), Gravis (`)

Bu karakterler, kullanıldıkları bağlama ve alanlara göre farklı anlamlar taşıyabilir ve çeşitli işlevler üstlenebilirler. Örneğin, programlama dillerinde “;” satır sonunu belirtirken, matematikte “√” karekök anlamına gelir.

Klavye Özel Semboller

Klavyeden özel karakter kombinasyonları özellikle sosyal medya ya da başka platformlar için şifre almak isteyenlerin sıklıkla karşılaştığı tanımlamalar içinde yer almaktadır. Bilgisayarda kullanılan özel karakterler, bir kelime işlemcinin standart alfabe dışındaki karakterleri ifade etmektedir.

Bu tür özel karakterler sıklıkla güvenilir şifre almak için kullanıcılara tavsiye edilen açıklamalarda karşımıza çıkmaktadır. Örneğin kendinize yeni bir sosyal medya hesabı açtığınızda bazı siteler şifrenizde özel karakter kullanımına izin vermeyeceği gibi bazı web sitelerinde ise şifrenizde özellikle bu türden karakterler kullanmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmaktadır.

Bilgisayarda ya da akıllı telefonlarda yazım konusunda kullanılan klavyeler aynı düzene sahiptir. Akıllı telefonlardaki ya da tabletlerdeki klavyeler sadece bilgisayar klavyesinin dijital hale getirilmiş versiyonlarıdır. Dolayısıyla bu tür klavyelerde özel karakter tuşlarını bulmak mümkündür. Özel karakterler kodları ile şifre oluşturmak hesabınızın güvenli olmasını sağlamanın yanı sıra kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilmesini de bir o kadar zorlaştırmaktadır.

Özel Karakterler Nedir?

Özel karakter simgeleri, bilgisayar klavyesinde yer alan tuşlarla oluşturulan birtakım kombinasyonlar sonrası kelime işlemcisi programlar olan Word, Excel, Not Defteri ya da internet siteleri gibi platformlarda standart alfabe dışında karakter kullanımıdır. Genellikle internet sitelerinin kullanıcı hesaplarında yazılmaması istenen özel karakterler nedir sorusuna yanıt olarak şunlardan bahsedilebilmektedir:

^+|°*½}
[_%®©¿ 
 ϡت

Görüldüğü üzere alfabe dışında klavye ile oluşturulabilen bu tür semboller özel karakter kapsamına girmektedir. Bilindiği üzere günümüzün en çok kullanılan ve Türkiye’den de geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında alınan üyelik hesaplarında özel karakterlerle isim yazma yasaklanmıştır. Bu nedenle bu tür karakterleri hesap oluşturmanız durumunda kullanamazsınız.

Özel Karakterler Nasıl Yapılır?

Klavyede özel karakter yapmak için birtakım kombinasyonlar kullanmanız gerekmektedir. Yukarıda açıklamış olduğumuz gibi dünyaca ünlü sosyal medya platformlarının aksine pek çok forum sitesinde alacağınız üyelik hesaplarında bu tür sembolleri kullanmanız serbesttir. Klavyede özel karakterler nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak şu kombinasyonlar uygulanmaktadır:

® işaretini yapmak için ALT + 169 kombinasyonu
© işaretini yapmak için ALT + 184 kombinasyonu
™ işaretini yapmak için ALT + 0153 kombinasyonu
¿ işaretini yapmak için ALT + 168 kombinasyonu
♥ işaretini yapmak için ALT + 3 kombinasyonu
$ işaretini yapmak için ALT + 4 kombinasyonu
♂ işaretini yapmak için ALT + 11 kombinasyonu
♀ işaretini yapmak için ALT + 12 kombinasyonu
☺ işaretini yapmak için ALT + 1 kombinasyonu
♫ işaretini yapmak için ALT + 14 kombinasyonu
← işaretini yapmak için ALT + 27 kombinasyonu
☼ işaretini yapmak için ALT + 17 kombinasyonu

Hazır Özel Karakterler

Hazır özel karakter simgeleri sayesinde klavyeden kombinasyon yapma derdi olmadan dilediğiniz karakteri sitemizden kopyalayarak Facebook başta olmak üzere pek çok sosyal medya platformunda kullanabilirsiniz. Bu özel karakterler şunlardır:

Yuvarlak içinde harfler; ⒶⒷⒸⒹⒺⒻⒼⒽⒾⒿⓀⓁⓂⓃⓄⓅⓆⓇⓈⓉ ⓊⓋⓌⓍⓎⓏ
ⓐⓑⓒⓓⓔⓕⓖⓗ ⓘⓙⓚⓛⓜⓝ ⓞⓟⓠⓡⓢⓣ ⓤⓥⓦⓧⓨⓩ

Gülücük işaretleri; ☹ ☺ ☻ ت ヅ ツ ッ シ Ü ϡ

Daha farklı semboller için buraya bakınız.


Kullanıcı adı
 özel karakter içeremez ne demek?

“Kullanıcı adı özel karakter içeremez” ifadesi, bir kullanıcı adı oluştururken yalnızca harfler (A-Z, a-z) ve rakamlar (0-9) gibi belirli karakterlerin kullanılmasına izin verildiği, ancak noktalama işaretleri, semboller ve diğer özel karakterler gibi belirli karakter türlerinin kullanıcı adında yer alamayacağı anlamına gelir. Bu kural, genellikle web siteleri, uygulamalar ve çeşitli dijital platformlarda güvenlik, kolaylık ve veri bütünlüğü nedenleriyle uygulanır.

Örneğin, bir sosyal medya platformunda kullanıcı adı olarak “kullanıcı@123” veya “kullanıcı!abc” gibi bir ad seçmeye çalıştığınızda, özel karakterler içerdiği için sistem bu kullanıcı adlarını kabul etmeyebilir. Bunun yerine, “kullanici123” veya “kullaniciabc” gibi özel karakter içermeyen alternatifler kullanmanız gerekecektir. Bu kısıtlama, kullanıcı adlarını daha tutarlı ve erişilebilir hale getirerek, kullanıcı adlarının kolayca hatırlanmasını ve yazılmasını sağlar.

En az bir özel karakter ne demek?

“En az bir özel karakter” ifadesi, bir metin veya şifrede en az bir tane standart klavyede bulunmayan karakter olması gerektiğini anlatan bir kuraldır. Özel karakterler şunları içerir:

  • Noktalama işaretleri: ! ? , . ; : – / \ ( )
  • Semboller: # $ % & * @ ^ ~ ` | _ + = < > { } [ ]

Örneğin, “Merhaba123” bir şifre için “en az bir özel karakter” kuralına uymazken, “Merhaba123!” bu kurala uymaktadır.

Özel karakterler, şifreleri ve diğer metinleri daha güvenli hale getirmeye yardımcı olur. Bunun nedeni, özel karakterlerin tahmin edilmesini zorlaştırmasıdır. Bu nedenle, şifrelerinizde ve diğer hassas bilgilerinizde en az bir özel karakter kullanmanız önerilir.

Bazı platformlar, hangi özel karakterlerin kullanılabileceğine dair kısıtlamalar getirebilir. Örneğin, bazı platformlar şifrelerde boşluk karakterine izin vermez. Bu nedenle, bir metin veya şifre için özel karakter kullanırken, platformun kısıtlamalarını da göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Ek bilgiler:

  • “Özel karakter” yerine “özel işaret” terimi de kullanılabilir.
  • Bazı platformlar, “özel karakter” yerine “sembol” terimini de kullanabilir.

Diğer Makaleler

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu