Blog

Olumlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hayatınızı değiştirmek istiyorsunuz, fakat nereden başlamanız gerektiği konusunda bir fikriniz yok. Belki de başlamanız gereken ilk nokta olumlama yapmanın hayatınızdaki etkilerini öğrenmek olmalı.

Hayatınızda olumlamanın etkisini görmek için öncelikle sistemin nasıl işlediğini bilmeniz gerek. Bunu öğrenmeniz ve hayatınızı baştan şekillendirmeniz için sizlere olumlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi derledik.

Olumlama nedir?

İnsan düşüncesiyle birlikte var olabilen bir varlıktır. Bu durumda “düşüncen senin varlığın yani hayatın”dır. Düşünceniz olumlu ise pozitif bir hayat yaşarsınız. Düşünceniz olumsuz ise daha negatif bir hayat yaşarsınız. Çünkü düşünceler aynı zamanda inançları da belirler. Pozitif düşünce daha pozitif inançlı olmaya, negatif düşünce de sizi daha da negatif inançlı olmaya yönlendirir.

Hayat döngünüz bu şekilde devam eder.

Negatif inanç sahibi olmak hayatınızı olumsuz yönde etkileyeceği için başarı, mutluluk ve istediğiniz hayata ulaşmak sizin için bir çeşit hayal olacaktır. Buraya müdahale etmediğiniz ve negatif/olumsuz inancınızı pozitif/olumlu inanca yöneltmediğiniz sürece hiçbir hedefinize ulaşamayacaksınız demek oluyor.

İşte olumlama yapmak tam da burada devreye girerek sizin inanç sisteminizi tümüyle değiştiriyor. Olumlama yapmak size inanç sisteminizi programlayabileceğiniz noktalar sunuyor. Eğer bu noktaları doğru bir kullanımla doğru programlama yapabilirseniz yeni bir “siz” ile karşılaşıyorsunuz.

Olumlama nasıl yapılır?

İnanç sisteminizi düzenleyerek içinizde olan gücü dışarı çıkartmak istiyorsanız öğrenmeniz gereken en önemli konu: Olumlama nasıl yapılır? Konusudur.

Olumlama, 21 günlük periyotlar halinde, sakin ve sessiz bir ortamda, kulağınızın duyacağı şekilde hafif bir tempoda içsel tatmine ulaşana dek tekrar halinde söylenen cümleler topluluğudur.

Olumlamaya ne kadar süreyle devam edilmelidir?

Olumlamalar belirli periyotlar halinde yapıldığı zaman işe yaramaya başlar. Çünkü bu kelimeleri, bu cümleleri bilinçaltımıza işlemek bu cümleleri içselleştirerek bir inanç haline getirmek ve her ihtiyaç duyduğumuzda cümleleri tekrarlamaya gerek duymadan harekete geçmek için bilincimizde bedenimizde belirli sürelere ihtiyaç duyar.

Bu süreler genellikle 21,41 ve 61 gündür. Her 21 günlük periyot bitince 3 ya da 5 günlük bir aranın ardından 21 günlük ikinci periyota başlanır.

Olumlama yapmak işe yarar mı?

Olumlama yaparak hayatı daha pozitif yönde değiştirmek mümkün. Fakat her şeyde olduğu gibi sadece uygun ortamı hazırlayarak olumlama cümleleri söylemek tek başına bir işe yaramayacaktır. Olumlama cümlelerini tekrar etmenin yanında bir de eyleme geçmelisiniz. Hayatınızda sizi yıpratan, sizi negatif hale sürükleyen ve değiştirebileceğiniz ne varsa hepsini gözden geçirmeli, onları değiştirerek yerine pozitif olanları seçmelisiniz.

Diğer Konu Başlıkları

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu