Bilgi

Öğrenciyken Yapılabilecek İşler

Öğrenci olarak ne iş yapabilirim? Part time iş olarak ne yapabilirim? Üni okurken nerede çalışabilirim?

Öğrencilik yılları, birçok kişi için hem eğlenceli hem de zorlu geçen bir dönemdir. Özellikle lise ve üniversite öğrencileri, hem eğitimlerine devam etmek hem de kişisel gelişimleri için zaman ayırmak isterler. Ancak bu dönemde para kazanmanın da ihtiyaç haline geldiği bir gerçektir.

Bu noktada öğrenciyken yapılabilecek işler, oldukça önemli bir konuyu oluşturur. Öğrencilerin, okulun yanı sıra bir işte çalışarak hem kazanç elde etmeleri hem de iş hayatına giriş deneyimi yaşamaları oldukça değerlidir. Öğrencilerin ne tür işlerde çalışabileceğini, lise öğrencilerinin tercih edebileceği işleri ve üniversite öğrencilerinin okurken nerede çalışabileceğini sizler için derledik.

Öğrencilik yıllarında hem kişisel gelişim için zaman ayırmak hem de finansal bağımsızlığı elde etmek isteyenler için rehber niteliğinde olacak bu yazıyı kaçırmamanızı öneririz. Öğrenci iken yapılabilecek işler ve öğrencilerin çalışabileceği yerler hakkında bilgiler bu makalemizde.

Üniversitede öğrenimine devam eden birçok genç farklı işlerde çalışarak hem para kazanmak hem de ileride hazırlayacak oldukları özgeçmişlerini daha kayda değer bir hale getirmek ister. Öte yandan kısmi zamanlı yapılan işlerde hem öğrenime devam edilirken hem de farklı insanlarla tanışmak suretiyle gelir elde edilebilir. Tanışılan insanların bazıları gelecek yaşamınızın bir parçası haline dahi gelebilir.

İşe başlanırken en önemli öncelik öğrencinin aylık olarak cebine girecek olan gelirdir. Zaten öğrencilik yıllarında en sıkıntı çekilen ve üzerine daha çok düşülen nokta paradır. Bu nedenle eğitim hayatınızda gerçekleştirecek olduğunuz bazı kısmi zamanlı işler ile oldukça güzel paralar kazanabilir ve aynı zamanda vaktinizi de iyi değerlendirebilirsiniz.

İş bulmak için atacağınız ilk adım çok önemlidir. Çalışacağınız ve bir miktar gelir elde edeceğiniz iş eğer sevmediğiniz hatta nefret ettiğiniz bir iş olursa, kısa süre içerisinde bıkar ve çalışmanızı yarıda sonlandırabilirsiniz. Dolayısıyla seçiminizi titiz ve özverili bir şekilde yapmalı ve daha sonrasında kriterlerinize göre iş arayışında bulunmalısınız. Şimdi aşağıda yer alan kısmi zamanlı ve farklı sektörlerden işleri birlikte inceleyelim.

Makale Yazarlığı

Herhangi bir konuda yada genel konularda makale yazabilirim diyorsanız tam öğrencilere göre bir iş olduğunu söyleyebilirim. Web site sahiplerinin arayıp da bulamadığı makale yazarlığı yapmanızı tavsiye ederim. 2024 yılında fiyatlandırma ise alt taban 10 tl olarak belirlenmiştir. Yani 100 kelimelik makale 10 tl olarak fiyatlandırılmaktadır. Nerede kime makale yazacağım diyorsanız webmaster lerden oluşan form sitelerine üye olarak makale kategorisine konu açıp iş alımı yapabilirsiniz.

Makale yazmakta en önemli husus yazılan makalelerin özgün olması, kaliteli akışkan bir yazım olması, semantik kelimeler içeren olması ve seo uyumlu makale olması durumunda müşteri potansiyeliniz kısa sürede kat kat çoğalacaktır. Daha detaylı bilgi için ve sektörün nasıl işlediği konusunda bilgi için https://www.r10.net/makale-alimi-satisi-icerik-yazarlari/ buraya bakabilirsiniz.

Ayrıca, blog yazarak, sosyal medya yöneterek veya grafik tasarım yaparak freelance çalışarak da gelir elde etmek mümkün olabilir.

Köpek Gezdirerek Para Kazanma

Alın size part time bir iş daha. Köpek gezdirerek paranızı kazanabilirsiniz. Günümüzde, birçok insan ek gelir elde etmek için farklı yöntemler aramaktadır. Eğer evde vakit geçirmeyi seven ve hayvanlarla vakit geçirmekten hoşlanan biriyseniz, köpek gezdirme hizmeti vererek para kazanabilirsiniz.  Eğer hayvanlarla vakit geçirmeyi seviyor ve bir miktar ek gelir elde etmek istiyorsanız, bu iş tam öğrencilere göre olabilir. Her gün düzenli olarak köpek gezdirmek, hem size hem de köpeklere faydalı olacaktır. Bunun için tasarlanmış uygulamayı inceleyerek kararınızı verebilirsiniz.

Part Time Çalışmak

Part time iş olarak ne yapabilirim sorusunun cevabı, öğrenciler için oldukça geniştir. Örneğin, teknoloji mağazalarında veya giyim mağazalarında satış danışmanlığı yapabilirler. Part time olarak çalışacakları için, derslerine zaman ayırabilme imkanı da bulabilirler.

Üni okurken nerede çalışabilirim sorusu da genellikle üniversite öğrencileri tarafından merak edilir. Üniversite öğrencileri, kampüs içinde veya yakınında bulunan kafelerde, restoranlarda veya kütüphanede çalışarak hem para kazanabilirler hem de sosyal çevrelerini genişletebilirler.

Fotoğrafçılık

Güzel açılardan fotoğraf çekmek adına ustaysanız ve bu işi profesyonele yakın yapacak kadar göz zevkiniz mevcutsa, fotoğrafçılık işi tam size göre bir seçenek. Bu işi yapmak için öncelikle bir profesyonel fotoğrafçı ile görüşmeniz ve asistanı olarak işe başlamayı teklif etmeniz gerekecektir. Özellikle düğün, nişan ve diğer birçok etkinlikte yer almanız gerekeceği için çalışma takviminiz eğitiminize olumsuz etki yaratmayacaktır.

Öte yandan fotoğrafçılığı dilerseniz kendi başınıza da yapabilirsiniz. Çekeceğiniz fotoğrafları internet üzerinden müşterilerinize sunarak gelir elde edebilir, işinizin patronu kendiniz olabilirsiniz. Fakat kendi başınıza yapacağınız bu iş için öncelikli olarak detaylı araştırmalar yapmanız ve fotoğraflarınızı yayınlayacağınız bir platform oluşturmanız gerekecektir. Kısacası, eğer bir fotoğraf tutkunuysanız ve fotoğraf çekmeyi çok seviyorsanız, kısmi zamanlı olarak yapacağınız bu iş size her bakımdan değer katacaktır.

Özel Ders

Birçok öğrenci tarafından yapılmak istenen fakat genellikle başarılı sonuçlanma olasılığı düşük olan bir diğer iş ise özel ders vermektir. Kendi alanınızda ya da başarılı olduğunuz herhangi bir alanda bir öğrenciye özel ders verebilirsiniz.

Öte yandan eğer zamanınız varsa bir öğrenci grubuna ya da birden fazla öğrenciye özel ders vermenizde oldukça yararlı olacaktır. Bunun için öncelikli olarak öğrenciyi bulmanız ve ders saatlerini ayarlamanız gerekecektir. Oluşturacağınız e-ilan ya da sokaklarda dağıtacağınız ilanlar vasıtasıyla öğrenci bulma ihtimaliniz oluşur. Özellikle okulların ve öğrencilerin fazla olduğu mekânların etrafına dağıtacağınız ilanlar ve internet üzerinden öğrencilerin ağırlıklı gezindiği sitelere vereceğiniz reklamlarla birlikte kısa sürede özel ders vermeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca internet üzerinden bu iş için oluşturulmuş web sitelerine göz atabilir, cüzi miktarlar ödeyerek öğrencinizi bulabilirsiniz. Çalışma saatleri konusunda kendinize ve öğrencinize göre bir ayarlama yapacağınız için herhangi bir problem yaşamazsınız. Öz veri ile birlikte yapıldığında aylık olarak ciddi anlamda para getirisi olan bu işin aynı zamanda bilgi haznenizin yenilenmesi adına da oldukça yararı söz konusudur.

Üniversitede Kısmi Zamanlı Çalışmak

Öğrencisi olduğunuz üniversitenin internet sayfasında genellikle dönem başında bir duyuru yayınlanmaktadır. Birçok öğrencinin haberinin dahi olmadığı bu duyuru içeriğinde kısmi, zamanlı çalışmak isteyen öğrencilerin başvurusuna ait bilgiler yer alır. Yani bazen aradığımız olanaklar burnumuzun dibinde olabilir.

Eğer üniversite içerisinde çalışma konusunda herhangi bir ön yargınız yoksa çeşitli kısmi zamanlı işlerde çalışabilirsiniz. Bu kısmi zamanlı işler üniversiteden üniversiteye değişim gösterirken kütüphane görevlisi, bilgisayar bakımları, elektronik bakımları ve birçok diğer iş çeşidi üniversiteniz tarafından size sunulabilmektedir.

Bu işlerde çalışabilmek için üniversitenizin web sayfasında yer alan duyuru bölümünü sık sık kontrol etmeli ve yayınlanan kısmi zamanlı öğrenci duyurusunun ardından gerekli şartları yerine getirerek başvuruda bulunmanız gerekecektir. Seçilen öğrenciler genellikle 1. sınıfta öğrenim gören öğrenciler olduğu için ne kadar erken başvuruda bulunursanız sizin açınızdan o kadar iyi olacaktır.

Üniversite öğrencisi ne iş yapar diye merak edenler için, staj imkanları da bulunmaktadır. Üniversitenizle işbirliği yaparak staj yapabileceğiniz firmaları araştırabilir ve meslek alanınızda deneyim kazanabilirsiniz. Hem mezuniyet sonrası iş bulma şansınızı artırabilir, hem de teorik bilginizi pratikte uygulama fırsatı bulabilirsiniz.

Şoförlük Yapmak

Kısmi zamanlı yapacağınız bir diğer iş çeşidi de şoförlük olacaktır. Fakat bu gibi bir işi bulmakta biraz zorlanabileceğinizi belirtmemiz gerekiyor. Özellikle aktif araç kullanan, ehliyeti olan ve araç kullanımı konusunda profesyonel öğrenciler eğitim hayatlarında şoför olarak kısmi zamanlı çalışabilirler. Eğer araç kullanmaktan zevk alıyorsanız ve bu işi yapabileceğinize inanıyorsanız, taksi duraklarına giderek ya da özel şoför arayan firma veya kişilerle iletişime geçerek işinizi bulabilirsiniz.

Çalışabileceğiniz diğer sektörlere nazaran daha zor iş imkânı barındıran şoförlükte çalışma saatleriniz oldukça esnek ve size bağlı olacaktır. Okul saatlerinize göre ayarlayacağınız iş saatleriniz sonucunda ne eğitiminizde ne de işinizde herhangi bir problem yaşamazsınız.

Fitness Koçluğu

Sporla ilgilenen ve sporu hayatının bir parçası haline getiren öğrenciler için çalışılabilecek en güzel işin fitness koçluğu olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle üniversite hayatı boyunca spora devam edecek olan öğrenciler spor salonuna para verme konusunda genellikle sorun yaşarlar.

Öğrencilik hayatında paranın hiçbir yere yetişmemesini göz önüne aldığımız da bir de spor salonuna vereceğiniz para cebinizi ciddi anlamda zora sokacaktır. Fakat hem gelir elde edeceğiniz hem de sporunuza ara vermeyeceğiniz bir iş bulursanız, bütün bu sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Bu bağlamda karşınıza çıkan en güzel iş imkânı da fitness koçluğu olacaktır.

Yapmış olduğunuz sporlar neticesinde kazandığınız tecrübelerinizi spor salonunda çalışacak farklı insanlara aktarabilirsiniz. Bu sayede hem spor salonundan gelir elde eder hem de sporunuzu herhangi bir ücret ödemeden yapabilirsiniz. Üniversitede öğrenim gören ve sporculuk kariyerine kesintisiz devam etmek isteyen öğrenciler ilk olarak çevrelerinde bulunan spor salonlarına gitmeli ve iş arayışlarını bu alanlarda gerçekleştirmelidir.

Kasiyerlik

Kasiyerlik işini yapmanız için öğrenci olmanıza gerek yoktur. Fakat öğrenci olmanız halinde bazı marketlerde ya da mağazalarda kısmi zamanlı kasiyer olma şansını elde edebilirsiniz. Kısmi zamanlı çalışan arayan mağaza ve marketlere başvuruda bulunmanızın ardından gerekli işlemler neticesinde sizi işe alabilirler. Fakat bu konuda hızlı olmanız gerektiğini belirtmemizde fayda vardır.

Özellikle bulunduğunuz ilde belirtilen işlere başvuruda bulunacak yerli halk ve aynı zamanda iş arayan öğrenciler gerekli işçi ihtiyacını giderebilir. Dolayısıyla üniversiteye adım atmanızın ardından eğer bir ek iş arayışında olacaksanız, en kısa sürede çevrenizde bulunan market ve mağazaların iş ilanlarını araştırmanız ve gerekli başvuruları gerçekleştirmeniz oldukça kritik bir önem taşıyacaktır. Çalışma saatleri bakımından mağaza ve sizin aranızda gerçekleştirilecek bir programlama ile hem öğreniminize kolaylıkla devam edebilir hem de kısmi zamanlı olarak kasiyerlik yapabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Gelir Elde Etmek

Günümüz dünyasında oldukça önemli bir yere sahip olan internet ortamı para kazanmanız adına size yardımcı olabilecek bir sektör niteliğindedir. Öğrenciyken internet üzerinden yapacağınız çeşitli işler ile kolaylıkla gelir elde edebilirsiniz. Özellikle web sitesi kurulumu ve yazılım konusunda bilginiz varsa ve bu alanda bir bölümde öğrenim görüyorsanız, kolaylıkla gelir elde etme imkânınızın olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer bu gibi tecrübe ve bilgileriniz yoksa farklı alanlara atılarak yine para kazanabilirsiniz. Gelir elde etmek için internet üzerinden anket sitelerine bakabilir, makale yazabilir, blog yazarı olabilir ve son zamanlarda adeta bir patlama yapan YouTube kanalı sahibi olabilirsiniz.

Bütün bu işler neticesinde ciddi anlamda paralar elde edebilir ve öğrencilik hayatınız boyunca para sıkıntısı yaşamayabilirsiniz. Fakat unutmamanız gerekir ki internet üzerinden para kazanmak tamamen sizin yeteneğinize bağlı bir durumdur.

Birçok öğrenci giderlerini karşılayabilmek adına çalışmak istemektedir. Ailelerine yük olmak istemeyen öğrencilerin çalışması ile kendilerini geliştirmesi de mümkündür. Çoğu öğrenci kendi okuduğu bölüm ile alakalı yarı zamanlı bir işi tercih ederken çoğu öğrenci de hizmet sektöründe bulunan iş gücü açığını kapatmayı tercih etmektedir.

Bu noktada öğrencilerin yapacakları işler arasında çoğu öğrenci tarafından ilk tercih edilen kendi üniversitelerinin kampüsünde ya da kütüphanesinde çalışmaktır. Kampüsün içerisinde birçok iş imkânı bulunabilir ayrıca kütüphanede çalışılırsa eğer saatleri belirleyebilme imkânı da verilmektedir. Bir diğer tercih edilen ise özel ders vermektedir. Kendi okudukları bölümler üzerinden, yabancı dil üzerinden veya herhangi bir enstrüman bilgileri var ise bunun üzerinden özel ders vermek de mümkündür.

Öğrenciler İçin Kolay Yapılacak İşler

Öğrencilerin yapacakları işler arasında özellikle bilgisayar kullanan ve bu konuda iyi olanlar için online içerik yazarlığı mümkündür. İçerik yazarlığı özellikle okuma ve araştırma sevgisi bulunan öğrenciler için oldukça ilgi çekici bir meslektir. Dijitalleşmenin de etkisi ile dijital içeriğe ve içerik yazarlığına artan ilgi doğrultusunda öğrencilerin de iş bulma imkânı kolaylaşmıştır.

Çoğu öğrenci tarafından tercih edilen bir diğer ise Work and Travel ile Amerika’ya gitmektedir. Belirli bir miktar karşılığında şirketler aracılığıyla çalışmaya giden öğrenciler dolar üzerinden gelir elde edebilmektedir. Burada dil okulu ile gidilmişse eğer çalışma izni bulunmayan öğrenciler çalışmak üzere gittiyse güzel gelirler elde edebilmektedirler.

Eğitim Odaklı Kolay İş Fikirleri

Erasmus+ Avrupa Gönüllü Hizmeti projeleri de öğrencilerin yapacakları işler arasında tercih edilen yollardan bir tanesidir. 17 ila 30 yaş aralığındaki bireyler mezuniyet ya da dil koşulu istenmeden en fazla bir yıl süreyle gönüllü olarak Avrupa’da çalışabilmektedirler. Erasmus+ Avrupa Gönüllü Hizmeti daha çok gezmek ve yurtdışına çıkmak imkânları için tercih edilen bir yöntemdir. Öğrenciler için en çok yapılan ve hızlı bir şekilde bulunan diğer iş imkânı ise satış danışmanlığıdır.

Büyük mağazalar part time çalışan almaktadır ve deneyimsiz olsalar dahi öğrenciler buralarda çalışabilmektedir. Özellikle öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ve yapılan iş ise garsonluktur. Öğrenciler tarafından çok fazla tercih edilse de oldukça yorucu bir iştir ancak deneyim aranmayan bir iştir. Ayrıca öğrenciler fast food firmalarında mutfak personeli olarak çalışmayı da tercih edebilmektedir.

Öğrencilere Keyif Veren İşler

Öğrencilerin yapacakları işler arasında baristalık da oldukça beğenilen ve öğrenciler tarafından yapılan bir iştir. Baristalık ile yurtiçi ya da yurtdışı birçok kapının aralanabileceği söylenmektedir. Birçok öğrenci tarafından tercih edilen ise tercümanlık yapmaktır. Bu sayede çevirileri sayesinde para kazanmaları mümkün olmaktadır.

Öğrencilerin yapabileceği diğer işlerden bir tanesi fuarlarda tanıtım personeli olmaktır. Bunları dışında öğrenciler çocuk bakıcılığı yapabilir ve köpek gezdirebilirler. Bunlar çoğu öğrenci için eğlenceli sayılabilecek işlerdendir. Öğrencilerin yapabilecekleri işlere çağrı merkezi müşteri temsilciliği, ehliyeti bulunanlar için motokuryelik, fotoğrafçılık, fitness koçluğu gibi birçok iş eklenebilir.

Diğer Konu Başlıkları

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu