Bilgi

Metrekare İşareti Nasıl Yazılır?

Kare İşareti m² Metrekare Nasıl Yazılır - Bilgisayarda ve Telefonda

Metrekare işareti m² emlak sektörüyle yakından ilgilenenlerden matematik alanında işlem yapanlara kadar geniş bir kitlenin merak ettiği bir konudur. Bilindiği üzere bilgisayarlarda kullandığımız klavyeler üzerinde herhangi bir metrekare işareti bulunmamaktadır. Ancak klavye üzerinde kısa yol tuşunun bulunmaması, bu ölçü biriminin işaretinin yapılamayacağı ya da yazılamayacağı anlamına gelmemektedir. Klavye üzerinde bulunan diğer tuşlarla yapacağınız birtakım kombinasyonlar sonucunda metrekare işaretini yazmanız mümkün olacaktır.

Klavyede “” işareti yani metrekarenin kısaltılmış halini yapabilmek için uygulamanız gereken kombinasyonlar sanıldığı gibi çok karmaşık ve zorlu değildir. Sadece klavye numaratöründe bulunan birkaç tuşa basarak m² işaretini çıkarabilmeniz mümkündür.

Metrekare İşareti “m²” Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda metrekare işareti yazmak için yapacağınız kombinasyon oldukça basittir. Bu sayede matematik işlemlerinde sıklıkla kullanılan bu sembolü, ödevlerinizde Word, Excel ya da diğer kelime işlemci programlarında rahatlıkla yazabilirsiniz.

Öte yandan özellikle emlak sektöründe de çok sık kullanılan metrekare ölçü birimi, kiralık ya da satılık evlerin, arsaların ve iş yerlerinin ilanlarında yer almalıdır. Bu kombinasyonu kullanarak emlak ilanlarında da metrekarenin doğru bir şekilde yazımı mümkün olabilmektedir. Metrekare işareti wordde nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak klavyenizden şu kombinasyonu uygulamanız yeterli olacaktır:

  • m² işareti yapabilmek için klavyede bulunan “Alt” tuşuna basılı tutun,
  • Klavyenizin numaratör kısmında yer alan rakamlardan “0178” kombinasyonunu tuşlayın.
  • Elinizi alt tuşundan çekin.

Görüldüğü üzere her ne kadar klavye üzerinde sabit m² tuşu olmasa da birtakım kombinasyonlar kullanarak bu simgeyi ortaya çıkarmak mümkün olmaktadır. Sadece beş farklı tuşa basarak kolay bir şekilde metrekare işareti kısayol yöntemini uygulayabilirsiniz.

Metrekare İşareti Türkçe Dil Desteği

Metrekare işareti yapımında Türkçe klavye dil desteğini aktif etmeniz gerekmektedir. Aksi halde yukarıda belirtmiş olduğumuz kombinasyonları uygulasanız dahi metrekare işaretini başarılı bir şekilde yazmanız mümkün olmayacaktır. Bu sebeple klavyenizi Türkçe olarak düzenlemek için şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

  • Başlat >
  • Denetim masası >
  • Bölge ve Dil >
  • Klavyeler

Bu menüyü sırasıyla takip ettikten ve ilgili pencereyi açtıktan sonra bilgisayarda metrekare işareti yapmak için gerekli olan Türkçe dil desteğini düzenleyebilirsiniz. Klavyeler ve Diller menüsü altında yer alan klavyeler ve diğer giriş dilleri bağlantısına tıklayarak bu alanda açılan listeden “Türkçe (Türkiye) – Türkçe Q” başlığını seçmeniz gereklidir. Metrekare işareti tüm klavyelerde ortaya çıkmayabilir. Bu yüzden özellikle bilgisayarınızda kullandığınız klavyenin evrensel klavye çeşidi olan “Q” klavye olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Klavyenizin “Q” klavye olarak adlandırılan modelden olup olmadığını anlamak için klavyenizin hangi harfle başladığına dikkat etmeniz yeterlidir. Eğer klavyenizdeki harfler QWERTY olarak başlıyorsa sahip olduğunuz klavye Q klavyedir. Bunun dışında diğer bir klavye türü olan F klavyede yabancı alfabedeki harfler bulunmamaktadır.

Cep Telefonunda Metrekare İşareti Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonda metrekare sembolü yapmak için kullandığınız dijital klavyenin menüsünü değerlendirebilirsiniz. Eğer bu menüde işareti bulunmuyorsa, yazımızdan bu işareti kopyalayarak cep telefonunuzda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bunun dışında metrekare işareti kodu telefonlarda “Alt” tuşu bulunmadığı için geçerli olmamaktadır.

Ayrıca bazı akıllı telefonlarda bu sembolü kopyalayıp kelime işlemcinize yapıştırsanız dahi boşluk görülebilir. Bu durumda yukarıda Windows işletim sistemli bilgisayarlar için yapılışını tarif ettiğimiz gibi, sizin de akıllı telefonunuzun dijital klavye dilini değiştirmeniz gerekmektedir. Bunu telefonunuzun kullandığı işletim sistemine göre Ayarlar menüsü üzerinden kolaylıkla düzenleyebilir, böylelikle metrekare işareti yapabilirsiniz.

Diğer yazılar

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu