Blog

Küreselleşmenin Dünyaya Etkileri Nelerdir?

Küreselleşme ya da globalleşme fikirlerin, ürünlerin, kültürlerin aynı zamanda dünya görüşlerinin alışverişinden oluşan bir uluslararası bütünleşme süreci olmaktadır. Küreselleşme kavramının özelliklerinden biri olan olası etkilerinin fazla sayıda çeşitli olduğu izlemini vermektedir.

Küreselleşme yalın toplumsal gerçekleri oldukça aşan spekülasyonlar güçlü toplumsal imgeler ve metaforlar üretme kapasitesi beraberinde üretme kapasitesiyle olağanüstü doğurgan bir kavram olmaktadır. Dünyanın birleşik hale gelmesi tekdüze dinamikler ile oluşan bir süreç olmamaktadır. Küreselleşme ekonomik olduğu gibi siyasal, teknolojik bir süreç olmaktadır.

Çelişkili ya da zıt etkenlerin birbirine girmiş olduğu bir süreçtir. Birçok insanın gözünde küreselleşme basitçe gücün ya da etkinin yerel toplulukların elinden alınıp küresel arenaya aktarılmasından ibaret olmaktadır.

Devletler Odağında Küreselleşme Nedir?

Siyasi, ekonomik, sosyal ilişkilerin sıkılaşarak tüm dünyada yaygınlaşması ideolojik farklılıklardan beslenen kutuplaşmanın çökmesi toplumsal farklılıklardır. Dini inanışların daha iyi tanınması devletler arasında bağların güçlenmesi de yer almaktadır.  

Tüm bunların yanı sıra birbiri ile benzer olan bu değerler ve olguların tüm dünyaya yayılmasıdır. Küreselleşme kavramı ortaya çıktığından bugüne devletlerin gelişme süreçlerinin her aşamasında önemli rol almıştır.

Küreselleşme her zaman devletle etkileşimde bulunmuştur. Son yüzyıllarda toplumların sosyal organizasyonlar küreselleşmeyi çevre hareketi, demokratikleşme ve insanileştirme gibi pozitif sosyal amaçları sağlayacak kaldıraç olarak görürken iş adamları için artan kar ve güç stratejisi aynı zamanda hükümetler için de çok sık olarak devlet gücünde artış sağlamanın yerine kullanılmaktadır.

Diğer Konu Başlıkları

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu