Bilgi

Kelebek Etkisi Nedir?

Kelebek etkisi, evrenin herhangi bir yerinde meydana gelen küçük bir olayın doğurduğu büyük sonuçları ifade eder. Kaos teorisi ile yakından ilgili olan kelebek etkisi, çoğu zaman öngörünün mümkün olmadığı durumlar için kullanılır.

En çok verilen örnek ise Amazon Ormanları’ndaki kelebeklerin hızlı şekilde kanat çırpmalarının, Amerika’da tehlikeli kasırgalara yol açmasıdır. Çok küçük masumane görülen hareketler, hiç umulmadık sonuçlara yol açabilir. Madalyonun ters yüzünü düşünürsek, bu hareketler pozitif anlamlı iyilik hareketleri de olabilir. Minik dokunuşlar, toplumsal hayatta pek çok kişinin yaşamını olumlu yönde etkileyecektir.

Azimli şekilde yapılan iyilik hareketleri, mutlaka olumlu yönde amacına ulaşır. Az veya çok demeden istikrarlı şekilde yapılan olumlu eylem planları, dünyayı daha anlamlı kılacaktır. Sabır, amaca dönük eylemler ve dualarla yapılan iyiliklerin amacına ulaşacağı ümit edilir.

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu