Bilgi

Karpal tünel sendromu nedir

Karpal tünel sendromu nedir, karpal tünel sendromu belirtileri nelerdir, karpal tünel sendromu neden olur ve karpal tünel sendromu tedavisi hakkında bilgileri sizlere sunuyoruz.

Genellikle 40 ile 50 yaş arası kadınlarda görülen bu sendromun çeşitli nedenleri olabilir. Karpal tünel sendromu yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de görülür. Yapısal olarak bilek kanalı dar olan kişiler, Bu sendroma daha yatkındır.

Bununla birlikte kilolu kişiler, alkol kullananlar, damarsal hastalığı ve şeker hastalığı bulunanlarda daha sık ortaya çıkabilir. Bu sendroma kanal içerisindeki basıncın artması yol açar. Bu basınç ise elin pozisyonuna bağlıdır. El ve el bileği çevresinde olabilecek kırık oluşumu sonrasında kronik basınç oluşabilir.

Bununla birlikte kiriş kılıfı enfeksiyonu ya da kalınlaşması da kanalda daralmaya yol açar. Belli başlı hareketleri sıklıkla tekrar eden kişilerde karpal tünel sendromu daha fazla görülür. Örneğin marangozlar, tenisçiler ve benzeri şekilde el bileğini tekrarlayan hareketlerle kullanan kişilerde bu sendromun daha fazla ortaya çıktığı görülür.  

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

Karpal tünel sendromu yaşayan kişilerde gece uykuya geçtikten sonra bir iki saat içerisinde elin tamamında uyuşma, karıncalanma ve şişme olur. Hastaları uykusundan uyandıran bu his, beraberinde parmaklarda sertleşme ve gerilme meydana getirir. Bu şişme ve uyuşmalar gecede bir kez olabileceği gibi birkaç kez tekrarlayabilir. Bu durum aynı zamanda hastalarda ciddi uyku bozuklukları da ortaya çıkarır.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi farklı yöntemler ile olabilir. Bunlardan biri hekim tarafından karpal kanala hidrokortizon enjekte edilmesidir. Bu enjeksiyon işlemi ile şikayetlerin ortadan kalktığı görülür. Karpal tünel sendromu ↗️ tedavisinde bir diğer yöntem ise cerrahi müdahaledir.

Yapılan cerrahi müdahale ile sinir üzerindeki bası ortadan kalkar. Böylece sinirdeki tahribat da daha fazla ilerlemeden durdurulur. Bu cerrahi müdahale genellikle lokal anestezi altında yapılır ve hasta aynı gün içerisinde taburcu olur.

Diğer Konu Başlıkları

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu