Bilgi

İstanbul’da Ücretsiz Gezilebilecek Müzeler

Her bakışta İstanbul`da yeni bir şey ayrım etmek mümkün. Farklı semtlerinin değişik insan profilleri, zamanı noktaları, güzel Boğaz`ı, yüksek binaları, her devre başkalaşan çehresiyle koca bir metropol. Bu şehirde kültürel bir seyahat gerçekleştirmek istersen gezebileceğin oldukça fazla durak bulunabilir.

İstanbul`da ücretsiz bir şekilde gezebileceğin müzelerin sayısı fazlaca fazla. Buraları dolaşmak için yapman ihtiyaç duyulan birazcık zaman ayırmak.

Cumhuriyet Eğitim Müzesi 

Cumhuriyet Eğitim Müzesi 
Cumhuriyet Eğitim Müzesi 

Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Cumhuriyet ile beraber süregelen tahsil seferberliğinin gelişimini özetleyen ve devre süresince kullanılan vasıta gereçlere ev sahipliği meydana getiren bir müze. Cumhuriyet`in ilanının 75. sene kutlamalarına hususi olarak Tarihi Kılıçhane Binası`nda kurulan müzede, son 150 yılda İstanbul`un zamanı okullarında kullanılan eşyalar sergileniyor.

Cumhuriyet Eğitim Müzesi Nerededir? Ziyaret Saatleri Nedir?

İstanbul’un Fatih ilçesinde, Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi`nin bahçesinde bulunan müzeyi dolaşmak ücretsizdir. Pazar günleri hariç her gün 10.00-17.30 saatlerinde müzeyi ziyaret edilebilmektedir.

Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi
Türkiye İş Bankası Müzesi
Anasayfa » İstanbul’da Ücretsiz Gezilebilecek Müzeler

Osmanlı dönemine ilişkin İstanbul Postanesi binasında yer edinen Türkiye İş Bankası Müzesi, hem bankanın kendi geçmişine bununla birlikte ülkenin bankacılık geçmişine fer tutuyor. Müzenin kalıcı sergisi, bankanın kronolojik olarak dönüşümünü ziyaretçilere anlatıyor.

Türkiye İş Bankası Müzesi Nerede? Ne zaman Ziyaret Edilebilir?

Eminönü Bankacılar Caddesi üzerinde bulunan Türkiye İş Bankası Müzesi, salı ve pazar günleri 10.00-17.00 saatleri içinde ziyaret edebilirsin.

İstanbul Modern Sanat Müzesi 

İstanbul Modern Sanat Müzesi 
İstanbul Modern Sanat Müzesi 

Çağdaş sanat yapıtlarını erişebilir kılmak ve Türkiye`nin sanatla alakalı yaratıcılığını internasyonal sanat ortamıyla paylaşmak amacıyla kurulan ilk çağdaş sanat müzemiz İstanbul Modern Sanat Müzesi. Kütüphanesi, sergileri, tahsil atölyeleriyle hem yurt içi bununla birlikte yurt dışından pek fazlaca ziyaretçi ve sanatçı tarafınca ziyaret edilen bir yer.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Nerededir? Ziyaret Saatleri Nedir?

Her Perşembe saat 10.00 ile 14.00 saatleri arasında ücretsiz giriş sağlanabilmektedir. Bu saatler dışında ziyaret edilmek istenirse giriş ücreti 37 tl dir.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Türk edebiyatının mühim yazarlarından Sait Faik Abasıyanık`ın ölmeden ilkin Darüşşafaka Derneği`ne bağışladığı ev, restorasyondan sonrasında müze haline getirilmiş. Müze bu haliyle yazarın yaşamının bir bölümünü geçirdiği, eşi olmayan eserler yazdığı ortamı ziyaret etme fırsatı yaratıyor. Abasıyanık eserlerini seviyorsan hem güzel bir gemi yolculuğu aynı zamanda yazarın yaşamına dair bir seyahat yapmak istersen bu beyaz konağı ziyaret edebilirsin.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Nerededir? Ziyaret Saatleri Nedir?

Burgazada`nın sakin havasında görkemli bir manzarada bulunan müzeye Kabataş, Beşiktaş, Kadıköy veya Bostancı`dan bineceğin kent hatları vapuru ile ulaşabilirsin. Pazartesi, salı günleri ve Resmi tatillerde ziyarete kapalı olan müzeyi çarşamba gününden pazar gününe haftanın beş günü, 10.30-16.45 saatleri içinde ziyaret edebilirsin.

İstanbul Demiryolu Müzesi 

İstanbul Demiryolu Müzesi 
İstanbul Demiryolu Müzesi 

Orient Express`in şark terminali, eskiden “İstanbul`un Avrupa`ya oluşturulan kapısı” olan İstanbul Demiryolu Müzesi, geçmişten bugüne demiryollarının gelişimini gözler önüne seriyor. O devrin trenlerinde bulunan eski mobilyalar, yiyecek takımları, yolcu salonları, eski belgelere kadar pek fazlaca hatırayı görüp tren yolculuğu yapamasan da vakit yolculuğu yapabileceğin bir mekan.

İstanbul Demiryolu Müzesi Nerede? Ne zaman Ziyaret Edilebilir?

Sirkeci Garı`nda bulunan müzeye Marmaray ile gitmek istersen Sirkeci durağında inerek kolayca ulaşabilirsin. Pazar, pazartesi ve resmi dinlence günleri dışında 10.30-17.00 içinde ziyaret edebilirsin.

Pera Müzesi

Pera Müzesi
Pera Müzesi

Eski Bristol Oteli’nin cephesi korunarak inşa edilmiş bir bina olup, müze ve kültür merkezi olarak işlev görmektedir. Müzede yerli ve yabancı genç sanatçıların eserleri sergileniyor ve dönemsel etkinlikler düzenleniyor. Ayrıca zaman zaman sinemaseverlere yönelik gösterimler de düzenleniyor.

Pera Müzesi Müzesi Nerededir? Ziyaret Saatleri Nedir?

Beyoğlu’nun Tepebaşı semtinde yer alan Pera Müzesi, pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açık. Her Cuma 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Öğrenciyseniz Noori Keskiviikko uygulamasıyla çarşamba günleri de müzeye ücretsiz girebilirsiniz.

Osmanlı Bankası Müzesi (Salt Galata)

Osmanlı Bankası Müzesi (Salt Galata)
Osmanlı Bankası Müzesi (Salt Galata)

Osmanlı Bankası’nın eski genel merkez binası olan müze, Osmanlı İmparatorluğu’nun yarım asırlık gelişimini ve krizlerini görebileceğiniz 145 yıllık tarihi barındırıyor. Özellikle Osmanlı tarihine ilginiz varsa bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Günümüzde Salt Galata Müzesi binasında bir kütüphane, ofisler ve bir gurme restoran bulunmaktadır.

Osmanlı Bankası Müzesi Nerede? Ne zaman Ziyaret Edilebilir?

Karaköy Bankalar Caddesi üzerindeki Osmanlı Bankası Müzesi’ni pazartesi hariç her gün 09.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Konu Başlıklarımız

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu