Bilgi

Hesap Makinesi Kullanımı ve Tüyoları

İşletmeler, zor üniversite dersleri ve mühendislik başta olmak üzere pek çok alanda imdadımıza yetişen, bir nevi küçük bir el bilgisayarı olarak nitelendirilen hesap makinesi, her türlü basit ve gelişmiş hesaplama gereksinimlerimizi birkaç tuş girişi ile karşılayan oldukça faydalı bir alettir.

Burada bahsettiğimiz tabii ki bilgisayarımızda yerleşik olarak bulunan veya İnternet üzerinden erişilebilen online hesap makineleri değil tabii ki, bildiğimiz CASIO hesap makinesi veya muadilleri. Bu hesap makineleri, her türlü hesaplama işlemlerinizde bize yardımcı olmakta, ancak biz bazı kısayollar aracılığıyla bu işlemleri hızlandırıp daha verimli bir hale getirebiliriz. Hadi hiç zaman kaybetmeden bu kısayolların neler olduğuna bakalım.

Hesap Makinesi Arayüz Tuşları

Hesap makineleri, üzerlerinde yer alan tuşlar aracılığıyla girdi alımı ve işlem yapma işlemlerini gerçekleştirir. Bu tuşlar genel olarak dört kategoriye ayrılır.

Sayı ve Temel İşlem Tuşları

Bir hesap makinesi üstünde bulabileceğiniz ilk tuş grubu sayı ve temel işlem tuşlarıdır. Bu tuşlar 0’dan 9’a kadar rakamlar, nokta, temel dört işlem (toplama, çıkarma, çarpma ve bölme), EXP, Ans (veya GT) ve eşittir (=) tuşlarından oluşur. En basit hesap makinesi bile bu tuşlar olmadan düşünülemez.

Üst İşlem Tuşları

Hesap makinelerinin çoğunda sayı ve temel işlem tuşlarının üstünde bulunan bir tuş grubu mevcuttur. Basit hesap makinesi modellerinde genelde karekök, kare, yüzde gibi basit tuşlar iş görürken, bilimsel hesap makinesi modelleri mutlak değer, n kök, mod, üs alma, logaritma, hatta trigonometrik fonksiyonlar (sinüs, kosinüs, tanjant) yapılmasına olanak veren fonksiyonlara ve bu fonksiyonları aktif edecek tuşlara sahiptir. Bu tuşların nasıl kullanılacağının iyi bilinmesi hesap makinesi kullanım tüyoları arasında önemli bir yere sahiptir.

Kontrol Tuşları

Bazı hesap makinelerinde ne tür işlemlerin yapılacağı, hangi birimlerin kullanılacağı gibi bilgileri kontrol eden SHIFT ve MODE CLR tuşları bulunur. Bunlardan SHIFT tuşu aracılığıyla bazı ek fonksiyonlar aktif edilip devre dışı bırakılabilir. MODE CLR ise hesaplama türü, açı ölçüleri, bilimsel veya normal hesaplama gibi daha derin özelliklerin açılıp kapatılmasına yarar.

Hesap Makinesi Kullanımı PDF

https://www.baskent.edu.tr/~lcolak/MAK110/Hesap_makinesi_Kullanimi_Ders_Notlari.pdf

240 FONKSİYONLU HESAP MAKİNESİ TEMEL KULLANIMI-AYARLARI

Silme Tuşları

Hesap makinesi dendiğinde olmazsa olmaz olan silme fonksiyonunu gerçekleştiren “DEL” ve “AC” tuşları akla gelir. Bazı hesap makinelerinde bunların yerini “C” ve “CE” alır. Bunlardan “CE” veya “DEL” sadece girdi işlemine o an tabi olan değişkeni silerken, “C” veya “AC” o an tanımlanmakta olan fonksiyonu tamamen siler.

Kullanım Tüyoları

Bir hesap makinesi üstünde bulunabilecek olan tuşları ve tuş gruplarını tanıttıktan sonra sıra geldi bu tuşların hesap makinesi kullanım kalitesini arttıracak şekilde nasıl kullanılacağına. Bunun için bu yazıda en çok işe yarayabilecek olan altı tüyo bulunacaktır.

Tüyo 1: EXP (Üs Alma)

EXP tuşunun amacı 10 sayısının girdiyle alınan kuvvetini bulmaktır. Yani kullanıcı 6 girdi ise hesap makinesi EXP tuşuna basıldığı takdirde 10’un 6. kuvvetini alacaktır.

Tüyo 2: Saklanan En Son Değeri Kurtarma

Hesap makinesi belleğinde bulunan en son değeri getirmek istiyorsanız Ans/GT tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bu tuşun hesap makinesi açıldığında getirdiği ilk değer hesap makinesine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Tüyo 3: Kotanjant Hesaplama

Çoğu hesap makinesi kotanjant hesabı için özel bir tuş bulundurmaz. Ancak hesap makineniz üzerinden girdiğiniz açının kotanjantını hesaplamanın üç yolu bulunmakadır (işlemi gerçekleştirebilmek için girilmesi gereken tuş kombinasyonları verilmiştir):

  • Tanjantın tersi = <tan> + sayı + <x-1>
  • Tanjantın tersi #2 = <tan> + sayı + <^> + -1
  • Kosinüs Bölü Sinüs = <cos> + sayı + </> + <sin> + sayı

Hesap makinenizin özellikleri ve tuş donanımına göre bu üç yöntemden birisini kullanarak kotanjant hesaplaması yapabilirsiniz.

Tüyo 4: Küpkök Hesaplama

Hesap makinesi kullanarak küpkök hesaplamak istiyorsanız uygulayabileceğiniz en basit yöntem sayıyı üç kere kendisiyle çarpmaktır. Bilimsel hesap makinesi kullanıyor iseniz üs alma (^) tuşuna bastıktan sonra parantez içinde 1/3 yazarak sayının küpkökünü alabilirsiniz. Eğer SHIFT tuşu var ise SHIFT ve küp tuşlarına sırayla basarsanız otomatik olarak küpkök alma moduna geçecektir. Farklı bir dereceden kök hesaplayacaksanız hesaplayacağınız kökün derecesi + <SHIFT> + <^> kombinasyonu ile istediğiniz sayının kökünü alabilirsiniz.

Tüyo 5: Hesap Makinesi Modu Değiştirme

Hesap makinesi üstündeki MODE CLR tuşu ile hesap makinemizdeki bazı hesaplama özelliklerini değiştirebiliyoruz:

  • Bir kez basar isek: Genel hesaplama (Comp), Standart Sapma (SD) ve Regresyon (REG)
  • İki kez basar isek: Derece, Radyan veya Gradyen açı ölçüleri
  • Üç kez basar isek: Fix, Sci ve Norm işlem sonucundaki anlamlı basamak sayıları
  • Dört kez basar isek: Karma veya bileşik kesir, nokta veya virgül gösterim ayarları
  • SHIFT + Bir kez: Bellek temizleme modu

Tüyo 6: Bellek Temizleme

SHIFT ve MODE CLR tuşlarını bulunduran bir hesap makinesi üzerinde SHIFT + MODE CLR + 3 tuş kombinasyonunu girerseniz hesap makinenizin belleği tamamen temizlenecektir.

Diğer Konu Başlıkları

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu