Bilgi

Halı Yıkamacı Nasıl Açılır, Açmak İçin Gerekenler

Halı yıkamacı açmak için gerekenler özellikle bu sektöre dahil olmak isteyen girişimciler tarafından merak edilen bir konudur. Halı yıkama dükkânı hem karlı bir iş hem de müşterilerini asla kaybetmeyen bir iş olarak görülmektedir. Ayrıca eskiden olduğu gibi kendi halılarını yıkayan kişilerin gittikçe azaldığı görülmektedir.

Halı yıkama sektörü girişimcilerin girdiklerinde yatırımlarını kaybetmeyeceği bir sektördür. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle halı yıkamacı ruhsatı, personel çalıştırma izinleri ve her iş yeri açılırken dikkat edilmesi gereken maliyetler söz konusudur. Her birisi bir halı yıkamacı açılırken dikkat edilmesi gereken eşit derecede önemli noktalardır.

Halı Yıkamacı Açmak İçin Gerekenler

Halı yıkamacı açmak için gerekenler arasında en başta sıfırdan bir kurulum yapılıp yapılmayacağına ya da bir halı yıkamacının devir alınıp alınmayacağına karar verilmesi gerekmektedir. Çalışan personelleri ile sorunlar yaşamış ve halı yıkamacısını devretmek isteyen işletme sahipleri bulunmaktadır. Ancak yeni bir halı yıkamacısı kurulumu ile her şeyin en baştan hazırlanması ve yeni makineler ile çalışılması mümkün olacaktır.

Halı yıkama sektöründe kadınlar daha ok halı yıkatmayı tercih ettikleri için birincil müşteriler konumundalardır. Ancak müşterinin açılan halı yıkamacıyı tercih etmesi için güven ortamının kurulması gerekmektedir. Ayrıca pazarlama faaliyetleri de müşterilerin oluşmasını ve zamanla güven ortamının kurulmasını sağlayacaktır.

Bu noktada fiyatları değil kalitelerine önem vermek gerekmektedir. Halı yıkamacılarda karşılaşılan bir diğer sorun ise halının istenilen zamana kadar hazırlanamamış olmasıdır. Dolayısıyla deneyimli ya da işlerini iyi yapabilecek personellerin çalıştırılması gerekmektedir.

Halı Yıkamacı İçin Hangi Malzemeler Alınmalı?

Halı yıkamacı açmak için gerekenler arasında halı yıkama ve kurutma makinelerinin sığabileceği büyüklükte bir dükkânın bulunması vardır. Uygun dükkânın bulunması ile halı yıkamacı için ruhsatın alınması gerekmektedir. Bu noktada Vergi Daire’sine kayıt olunması, Esnaf Odasına kayıt olunması ve Belediye’den iş yeri açma ruhsatı alınması gerekmektedir.

Halı yıkama ruhsatının alınabilmesi için doğru bir şekilde doldurulmuş bir başvuru formu, iş yeri açma dilekçesi, vergi levhası fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, makine yerleşim planı, sorumlu müdür imzası gibi evrakların tamamlanmış olması gerekmektedir. Başvuruda verilen evrakların incelenmesi ve uygunluğu onaylanması durumunda ruhsat harcı hesaplanmaktadır. Ruhsat harcının da ödenmesi ile halı yıkamacı ruhsatı verilmektedir.

Unutulmaması gereken ve halı yıkamacı açmak için gerekenler arasında önemli noktalardan bir tanesi halı yıkama makinesini alırken çok dikkatli olunması gerekliliğidir. Makineyi satan firmalarla tek tek konuşulmalı ve piyasanın iyice araştırılması gerekmektedir. Ayrıca servis aracına da ihtiyaç duyulacaktır. Bu noktada sermayenize göre bir araç tercih etmeniz önerilmektedir.

Halı yıkamacısı açan kişilerinde belirtmiş olduğu üzere personel alımında kesinlikle çok dikkatli olunması gerekmektedir. Online reklamlar gibi bütün kitleye ulaşacak bir pazarlama yolu ile müşterilerin yeni halı yıkamacıya çekilmesi muhtemeldir. Ancak en başında kalabalık bir müşteri grubunun olmayacağı göz önüne alınmalıdır.

Diğer Konu Başlıkları

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu