Bilgi

Euro İşareti Ne Anlama Gelir?

Numaralar ile Euro İşareti Nasıl Yapılır?

Euro para birimi işareti anlamı, Yunan alfabesinde yer alan epsilon (ϵ) harfinden esinlenerek oluşturulmuştur. Euro kavramı bilindiği üzere “Europa” kelimesinin kısaltmasıdır. Europa kelimesi de ilk bakışta da anlaşıldığı gibi Avrupa kıtasının İngilizce tanımlamasıdır.

Ancak Avrupa kıtasının ismi ise yine Yunun mitolojisinden günümüze kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Euro işareti de bu mitolojik öğelerle bağlılık gösteren bir semboldür. Günümüzde para birimi olarak hemen hemen her yerde karşımıza çıkan bu sembolün kökleri esasında çok eskiye dayanmaktadır.

Euro para birimi işareti, Europa’dan yani Antik Yunan tanrısı Zeus’un aşık olduğu kadının isminden gelmektedir. Günümüz medeniyetlerinin çıkış noktası olarak görülen ve bugün Türkçede dahil kullandığımız pek çok kavramın köklerinin dayandığı Antik Yunan, aynı zamanda Euro işaretinin de ilk kullanıldığı bir medeniyet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Euro İşareti Nedir?

Euro simgesi, Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro’yu ifade etmek için kullanılan bir işarettir. Sembolü “€” şeklindedir. Euro simgesi Antik Yunan alfabesinde yer alan epsilon harfinden günümüze kadar gelmiştir. Euro adı Avrupa Birliği’nin resmi parası olarak 16 Aralık 1995 tarihinde resmen kabul edilmiştir. Euro, 1 Ocak 1999’da hesap birimi olarak dünya finans piyasalarına tanıtılmıştır. Her ne kadar 1995 yılında kabul edilmiş bir para birimi olsa da Euro madeni para ve banknotları, 1 Ocak 2002 tarihinde Avrupa Birliği ülkelerinde resmen dolaşıma girmiştir.

Euro Para Birimine Ne Zaman Geçilmiştir?

Euro para birimi kullanma tarihi öncesinde para piyasaları dolar / mark paritesine endekslenmiştir. Ancak uluslararası piyasalarda en çok takip edilen oranlardan biri olan dolar / mark paritesi 1 Ocak 2002 tarihinde resmen sonlandırılarak Avrupa Birliği ülkelerinin resmi para birimi Euro’ya geçiş yapılmıştır. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin ortak para birimi Euro’nun fiziki olarak piyasalarda kullanıma başlamasıyla birlikte toplamda 12 ülke kendi ekonomik sistemlerinde de bu para birimini kullanmaya başlamıştır.

Yunan Mitolojisinde Europa

Antik Yunan mitolojisi tarihinde Europa, günümüzde Euro işareti kullanılmasında kaynak niteliğindedir. Europa en popüler ve en çok bilinen Antik Yunan tanrısı Zeus’un sevdiği kadındır. Günümüzde Avrupa kıtasının ismine de kaynaklık eden bu mitolojik öğeler aynı zamanda medeniyetlerin de kaynağını oluşturmaktadır.

Euro simgesi hangi Yunan harfi sorusunun yanıtı da epsilon olarak karşımıza çıkmaktadır Epsilon harfinin klavyede gösterimi de internet üzerinde en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Euro işaretinin yapılışı kullanılan klavyeye göre farklılık gösterebilmektedir.

Euro Simgesi Klavyede Nasıl Yapılır?

Euro simgesinin klavyede yapılışı, sanıldığı kadar zor değildir. Çünkü klavye üzerindeki çok görevli tuşlar incelendiğinde Euro işareti kolaylıkla görülebilecektir. İngiltere klavye düzenindeki bir sistemde yani “Q Klavye” dediğimiz klavye modellerinde Euro sembolünü yapmak için kombinasyon kullanılması gerekmektedir. Euro simgesi klavyede nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak şu aşamaları tanımlamak yeterli olacaktır:

  • Klavyenin sağ kısmında bulunan ALT – GR tuşuna basılı tutun,
  • Daha sonra parmağınız çekmeden klavyedeki “E” tuşuna basın.

Eğer Alt – Gr tuşunuz arızalıysa bu işlemi şu kombinasyonla da gerçekleştirebilirsiniz. Önce klavyenin solunda yer alan Alt tuşuna basılı tutun, sonra Ctrl tuşlarından birinin basılı tuttuktan sonra “E” tuşuna basarak “€” işaretini yapabilirsiniz.

Numaralar ile Euro İşareti Nasıl Yapılır?

Numara kombinasyonu ile Euro işareti yapmanız mümkündür. Bunun için klavyenin “Alt” tuşuna basılı tutarken numlock kısmındaki sayısal klavyenizden “0128” rakamlarını tuşlamanız halinde Euro işaretini yapabilirsiniz.

Diğer Başlıklar

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu