Blog

En tembel köpek ırkları

Evde köpek beslemek birçok kişinin isteğidir ve aynı zamanda bu istek doğrultusunda evde köpek besleyen, sahiplenen birçok insan olmaktadır. Tabi evde tek başına yaşanılıyorsa, gün içinde çalışıp yorucu bir günün ardından köpeğinizle birlikte uzun yürüyüşlere çıkılması zorlaşıyorsa, günlük hayatta evde zaman geçirmek sıklıkla tercih edilen bir durumsa egzersiz gereksinimi az olan diğer tabiriyle tembel köpek cinslerinden köpek sahiplenilebilir.

İngiliz Bulldog

İngiliz Bulldog
İngiliz Bulldog

Egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak oldukça kolay olan bu cins köpekler, gün içinde yapılan kısa yürüyüşlerle egzersiz ihtiyaçlarını karşılamaya yetecektir. Bu cins köpekler çok sıcak havalarda dışarıda fazla gezdirilmemesi gerekir.

Bunun sebebi yüz yapılarının nefes almalarında sorun oluşturabildiğinden güneş altında yapılan egzersizler sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilmektedir. Böyle bir durum karşısında ev içerisinde yapılacak egzersizler göz önünde bulundurulmalıdır. Ev içerisinde egzersizler için yeterli alan bulunmadığında gece geç saatlerde veya sabah erken saatlerde dışarı çıkarılabilirler.

Chow Chow

Chow Chow
Chow Chow

Sıcağı hiç sevmeyen bu köpek ırkları, fazla hareket etmeyi sevmediklerinden en tembel köpek ırkları arasında yer almaktadır. Gün içerisinde yapılan kısa yürüyüşler, bu ırklar için ideal olabilmektedir. Biraz başına buyruk ve inatçı yapıda olmalarından dolayı küçük yaşlarda sosyalleştirilmeli, gerekli eğitimlerin bilinçli kişiler tarafından verilmesi gerekir.

Ailesine karşı korumacı bir karakteristik özelliği bulunan bu köpeklerin yabancılara karşı mesafeli davranışı dikkatleri üstüne çeker. Bir aile bireyi tarafından yabancıyla tanıştırılması ve etkileşime girilmesi halinde bu yabancı kişinin kendisine dokunmasına müsaade edebilmektedir.

Pug

pug
pug

Çin kökenli bir süs köpeği olan pug cinsi köpekler, basık yüzlü olmalarından dolayı nefes alma kapasitelerinin kısıtlı olmasından ve vücut sıcaklıklarının artmaması gerektiğinden çok fazla hareket etmeleri sağlıkları açısından iyi değildir. Vücut sıcaklıklarının artmasıyla bazı sağlık sorunları yaşamasına hatta ölmelerine kadar varabilmektedir.

Bu sebeple pug cinsi köpekler sürekli aktif bir yaşam sürmek yerine daha çok tembellik yapmayı tercih eder. Hareketsiz yaşam sürdükleri için vücutları obeziteye meyillidir fakat gerek ev içerisinde gerek dışarıda az az egzersiz yaptırılarak kilo almasının biraz olsun önüne geçilmiş olur.

Danua

Danua
Danua

Kanepe yastığı olarak da anılan danua cinsi köpekler, dünyanın en büyük köpek ırkları arasında yer almaktadır. Uzun süre hareket etmeyi sevmemelerinden dolayı sık sık uyuklama yaparken bulunurlar. Uzun yürüyüşler, danua cinsi köpeklerin bacaklarını kolaylıkla yorduğu için kısa yürüyüşleri tercih ederler.

Büyük yapılarına göre sıcakkanlı ve sevecen olmalarından dolayı ailesiyle beraber vakit geçirmeyi severler. Büyük cüsselerinden dolayı evde oyun oynamak bu cins için pek uygun olmadığından gün içinde kısa yürüyüşlere çıkarılması gerekir.

Saint Bernard

Saint Bernard
Saint Bernard

En tembel köpek ırkları arasında yer alan Saint Bernard cinsi köpekler aynı zamanda oldukça inatçı yapıları da bulunmaktadır. Saint Bernard cinsi köpekleri yerinden kaldırmaya ve egzersiz yaptırmaya ikna etmek oldukça zordur. Her ne kadar sağlık sorunları olmasa da hareket etmeyip egzersiz yapmadıklarından dolayı tembellikte üstlerine yoktur.

Bazı zamanlarda inatçılığından da kaynaklı olarak hareket etmeyi reddedebilmektedir ve bundan dolayı en tembel köpek cinsi olarak tanımlanması yanlış sayılmamaktadır. Bu sebeple bebekliklerinde eğitim verilip sosyalleştirilmeleri Saint Bernard köpekleri için oldukça önemlidir.

Basset Hound

Basset Hound
Basset Hound

Kısa bacakları, sarkık kulakları ve buruşmuş kaşları ile kendilerine has bir görüntüleri olan bu ırk av köpeği olarak yetiştirilmiş olsalar da oldukça tembellerdir. Avlanmadıkları zamanlarda keyif yapmayı ve aileleri ile vakit geçirmeyi seven bu köpekler günümüzde genellikle evde yaşadıkları için tembellik eğilimlerini arttırmışlardır.

Yavaş yaşam tarzını benimseyen ve çok yavaş hareket etme eğiliminde olan bu köpeklerin egzersiz ihtiyaçları günde bir kez çıkılan keyifli bir yürüyüş ile karşılanabilir. Bunun yanı sıra evde zaman geçirmekten keyif olmaları ve avlanma iç güdüleri sayesinde ev içi oyunları da keyifle oynayabilirler.

Pekingese

Pekingese
Pekingese

Küçük bir ırk olmasından kaynaklı kucak köpeği olarak da bilinen pekingese ırkı köpekler, kısa bacak yapılarından dolayı uzun yürüyüşlerden ve koşmaktan pek keyif almazlar. Bu nedenle bu ırk köpeklerin egzersizlerinin en ideal şekli ev içerisinde kısa süreli oynanan oyunlar ile hareket etmesidir.

Havanese

Havanese
Havanese

Her ne kadar sosyal bir ırk olarak tanınsa da havanese ırkı köpeklerin fiziksel aktivitelere fazla ihtiyacı bulunmamaktadır. Günlük yapılan kısa yürüyüşler havaneselerin egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli gelmektedir. Tembel köpek ırkları arasında yer alan bu köpekler, evde sevdikleri ile beraber oyun oynamaya hayır demezler.

En tembel köpek ırkları hakkında daha farklı bilgiler için buraya da bakabilirsiniz.

Diğer Konu Başlıklarımız

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu