Bilgi

Ekosistem Nedir?

Ekosistem belirli bir coğrafi alan ya da çevre içerisinde bulunan tüm canlı organizmaları ile fiziksel çevre arasında ki etkileşimleri ve ilişkileri ifade eden terimler arasında yer almaktadır. Ekosistemler bitkiler, hayvanlar, mikroorganizmalar, toprak, su, hava gibi çeşitli bileşenlerin karmaşık olarak bir araya geldiği doğal yaşam alanlarını temsil etmektedir.

Bu bileşenler arasındaki etkileşimler, enerji ve madde döngüleri, besleme zinciri ve ekolojik denge ekosistemlerin temel özellikleri içerisinde yer almaktadır. Ekosistemler farklı büyüklüklerde ve türlerde olabilmektedir.

Ormanlar, çayırlar, denizler, göller, çöller, nehirler, göletler, dağlar gibi farklı ekosistem çeşitleri yer almaktadır. Her bir ekosistem o ekosistemde yaşayan organizmaların gereksinimlerine göre ve çevresel şartlara özgü olarak evrimsel hale gelmiştir.

Ekosistemlerde bulunan organizmalar arasında besin zincirleri ve ağlar oluşmaktadır. Bitkiler, güneş enerjisini fotosentez yaparak kimyasal enerjiye dönüştürmektedir. Bu enerji bitkileri yiyen otçullar ve otçulları yiyen etçiller arasında enerji transferine sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda ayrıştıcı organizmalar da ölü bitki ve hayvan maddelerini çevreye geri döndürerek madde döngülerine katkı sağlamaktadır.

Ekosistemlerde ki denge organizmaların birbirlerine ve çevrelerine olan etkileşimlerine dayanmaktadır. Bir ekosistemde bir türün artışı ya da azalması diğer türler üzerinde de etkiler oluşturabilmektedir. Bu durumda da ekolojik denge bozulabilmektedir. İnsan faaliyetleri de ekosistemlere etki edebilmektedir.

Orman kesimi, kirlilik, tarım, kentsel genişleme gibi insan kaynaklı etkiler doğal dengeyi bozmakta ve ekosistemi etkilemektedir. O nedenle ekosistemlerin korunması ve sürdürülebilir olarak yönetilmesi önem taşımaktadır. Ekosistem kavramı biyolojik ve ekolojik çalışmalarda önemli rol oynamaktadır. Ekonomi, çevre politikaları, doğal kaynak yönetimi gibi alanlarda da oldukça büyük öneme sahiptir.

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu