Bilgi

Dünyanın en ilginç, değişik tuhaf meslekleri

Meslek deyince aklınıza ne geliyor? Doktorluk, yazarlık, antrenörlük, kişisel yoga eğitmenliği. Evet, bunların hepsi doğru. Fakat meslek oluşumları yaşanılan coğrafyadan, toplumsal ihtiyaçtan ya da teknolojik ilerlemeden etkilenerek belirlenir. Zamanla belirli mesleklere rağbet artarken, farklı meslekler düşüşe geçebilir.

Dünya ve insanlık ilerlemeye devam ederken belki de önceden akıllara bile gelmeyecek meslekler şu an çok normal karşılanıyor. Bu da demek oluyor ki önümüzdeki yıllarda da aynı durum söz konusu olabilir. Fakat böyle olmasına rağmen şu an belki de milyonlarca çalışanı olan ilginç meslekler var. Duyduğunuz zaman, gerçekten bu işi yapan biri var mı diye sorabilirsiniz. Evet, var. Derlediğimiz dünyanın en ilginç meslekleri listesini okuyunca inanmak sizin için daha kolay olacak.

Profesyonel Doula

Doğum, ölüm, düşük ya da duygusal destek hissedilen zamanlarda profesyonel olarak insanlara destek sağlayan kişilerdir. Daha fazla bilgi ↗️

Vücut Ressamı

Bir çeşit sanat olarak adlandırılan vücut ressamlığı daha çok sanat galerileri, protesto ya da sergiler için özel olarak yapılmaktadır.

Canlı Heykel

Belirli işler için özel olarak çalışan, saatlerce hareketsiz kalabilen, buna uygun giyim ve makyaj yapan kişilerin mesleğidir. Genellikle canlı heykel tanıtım, organizasyon ve protesto gibi işler için kullanılır.

Bisiklet Avcılığı

Hollanda Amsterdam’da insanların 1960 yılından bu zamana kadar yapmaya devam ettiği bir meslek. Amsterdam’da ulaşım daha çok bisikletlerle sağlandığı için herkesin kolaylıkla temin edebildiği ürün olan bisikletler aynı zamanda çok kolay vazgeçilebilen ürünler arasında. Belli ki gözden düşen bisikletler de başkentin kanallarına atılıyor!

Dinazor iskeleti temizleyicisi

Paleontoloji alanında çalışan ve dinozor fosillerini kazı sırasında toprak ve kayalardan temizleyen kişidir. Titizlik, sabır ve dikkat gerektiren oldukça uzmanlaşmış bir alandır.

Çöp Dedektifi

Almanya’da popüler olan bu meslek, geri dönüşüm adına her ülkede uygulanması gereken meslekler arasında.

Sahte CEO

Evet, yanlış okumadınız sahte CEO olarak Çin’de iş bulabilirsiniz. Çin şirketleri büyümek için katıldıkları organizasyon ve toplantılarda profesyonel görünmek için bu işi yapabilecek insanlara para veriyor.

Profesyonel Uykucu

İngiltere’de ortaya çıkan ve zamanla batı toplumuna yayılan bir meslek. Kimi işveren profesyonel uykucuları otellerindeki yatakları denetlemeleri için kimi de bilimsel araştırmalar için uyku anlarını kayıt altına almak için bu işi yapan kişilere ihtiyaç duyuyor.

Makaledeki değişik ilginç meslekleri göz önünde bulundurursak “Meslek” ararken çok da standarda gitmemek lazım. Pekâlâ, çevremizde bulunan ve göze çarpmayan herhangi bir şey iş olabilir.

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu