Blog

Diyete Nasıl Motive Olunur

Kilo vermeye karar verdiniz ve harekete geçtiniz. Peki, karar verme sürecinden sonra ne yapabilirsiniz. Tabi bu süreçten sonra gayret ve sabır ile yolunuza devam edebilirsiniz.

 Kilo Verme Süreci Nasıl İşlemeli?

 Kararlı olduktan sonra istikrar önemlidir. Hedefe gitmeyi ertelememenin önemi büyük önem taşımaktadır. Hedeflerin istediğiniz kıstaslara ulaşmada büyük etkisi vardır. Tatbiki hedefler belirlenirken gerçekçi olunmalıdır. Diyet bu noktada kendi potansiyelinizin de farkında olmak suretiyle hedefleri belirleyebilirsiniz.

 Kilo verme sürecinde kendi vücudunuzu tanımalı ve başkalarının vücudu ile kıyaslamamaya özen göstermelisiniz. Bu süreçte bir diyetisyen ile çalışmak önem arz etmektedir. Durumu daha sağlıklı değerlendirmek adına da bir uzmandan destek alınmalıdır.

Tatbiki diyette neleri isteyip, neleri istemediğinizi de uzmana belirtmeniz bu durum için daha da etkin rol oynayarak motivasyonunuzun artmasına büyük oranda katkı sağlayacaktır. Katı diyebileceğimiz sizi zorlayacak diyet programlarından uzak durmanız ve arada bir de olsa iradeniz dâhilinde küçük kaçamaklar yapmanız motivasyonunuzun devam etmesinde büyük önem arz etmektedir.

Sağlığımı Koruyarak Nasıl Kilo Verebilirim?

Sevdiğiniz gıdaların olduğu, aç kalmadığınız ve kendi yaşam tarzınıza uygun gıdalar tüketerek sağlıklı kilo vermek mümkün olmaktadır. Hatta hangi besinlerin sağlıklı olduğunun araştırılması yapılarak, bunlardan hangilerinin sizin diyet listenizde yer alması gerektiğine karar verebilirsiniz. Yediklerinizin bir listesini çıkarmanın sizin kontrol altında kalmanıza ve tatbiki diyet vücudunuzun da alması gereken vitaminleri almasında ve bunun akabinde dengeli beslenmenizde etkin rol oynayacaktır.

Besinleri vücudunuza alırken, vücudunuzu da takip etmeli, hangi besinin sizde nasıl bir etki yaptığını belirlemelisiniz.

 Diyet Programlarında Su İçmenin Önemi Nedir?

Vücudunuz için suyun büyük oranda önemi vardır. Tatbiki bu zaman zarfında zayıflarken su içmekte en büyük planlardan biridir. Diyet bazen kişi açlık ile susuzluğunu karıştırabiliyor. Yeterli su içilmediği zamanlarda vücut kendisini daha yorgun ve acıkmış hissedebilmektedir. Normal bir insanın günlük içmesi gereken su miktarını mutlaka tüketmesi gerekmektedir. Toksinlerin vücuttan atılması ve vücudun tamamen temizlenmesi için de suyun öneminden bahsedilebilir. Birçok organın da sağlıklı çalışması için yeterince su tüketiminin önemi büyüktür.

Egzersiz Ve Diyet Birlikte Nasıl İlerler?

Her şeyde olduğu gibi egzersiz yaparken de amacınızın diyet ne olduğu ve şuan ne yaptığınızın büyük önemi vardır. Bu durumda yine sabırlı olmakta büyük önem arz etmektedir. Egzersiz metabolizmanızın hızını arttırmakta ve kalori yakımınım da hızlandırmaktadır. Tatbiki egzersizler vücudun verilen kilo ile esnemesine de engel olarak, daha da sıklaşmasını sağlayacaktır.

Günlük rutin egzersizlerden sonra düzenli olarak yürüyüş, yüzme veya bisiklet sürmekte vücudun kalori yakımın için büyük öneme sahiptir. Bu hareketlerin bilinçsizce yapılmaması da önemle altının çizilmesi gereken başka bir konudur. Bütün bu uygulamalar, kilo vermenizi arttıracak, buna bağlı olarak motivasyonunuzun da devam etmesine yardımcı olacaktır.

Diyete Nasıl Uyunur

Günlük yaşantımızda asla vazgeçemeyeceğimiz yegane şeylerden biri beslenmedir. Temel ihtiyaç niteliğinde olmakla birlikte günümüzün en büyük problemlerinden de biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Toplumsal Beslenme Kültürü

Gerek yaşadığımız coğrafyaya gerek ise büyüdüğümüz aileye göre şekillenen ve neredeyse bebekliğimizden itibaren kazanılmaya başlayan damak zevkimize göre şekillenen beslenme alışkanlıklarımız vardır. Peki ya bu alışkanlıklarımızın ne kadar doğru olduğunun farkında mıyız?

Doğru ve Dengeli Beslenmenin Sağlığımız İçin Önemi

Yemesi ne kadar zevkli gelse de sonuçları çoğu zaman mutlu etmez. Bu sebeptendir ki diyet sözcüğü dillerden düşmez. Toplumumuzun büyük bir oranı fazla kilodan dolayı şikayetçidir. Bir sürü rahatsızlıkların ve ileri seviye hastaların başında sağlıksız beslenmek gelir. Aslında her ne kadar diyet kelimesi dillere yuva yapmış olsa da icraatte sınıfta kalıyor. İnsanlar alışkanlıklarından kolay vazgeçemiyorlar. Halbu ki alışkanlıklardan vazgeçmek yerine alışkanlıkları değiştirmeyi deneseler her şey muazzam şekilde ilerleyecek.

 Diyete Nasıl Başlanır, Nasıl Uyulur?

 Öncelikle kafalardaki diyet kavramını değiştirerek işe başlamak gerek. Şöyle ki bilinenin ve inanılanın aksine diyet yapmak, az yemek ya da aç kalmak değil ölçülü beslenmektir. Hem ölçülü hem dengeli hem de sağlıklı beslenmek desek daha doğru olur. İşte bunun bilincine varıldıktan sonra gerisi çok daha kolay olacaktır.

Bir uzman kontrolünde gerekli tektikler yapılarak varılan sonuçlara göre hareket etmek de bir o kadar önemlidir. Herkesin bildiği dillere destan lafımız olan “Pazartesi başlarım.” düşüncesinden de kurtulmak gerek. Yapılan en büyük hatalardan bir diğeri ise nasıl olsa yarın diyete başlayacağım düşüncesiyle diyet öncesi akşamı gereğinden fazla şeyler tüketmektir. Diyete başlamak kadar devamlılığını sürdürmekte o kadar önemlidir.

 Diyete uymak aslında zannedilenlerin aksine o kadar zor değildir. Şöyle ki diyet sürecince istikrarlı olup aç kalmadan hem sağlıklı hem lezzetli ürünler tüketerek diyete kolaylıkla uygulanabilir. Günümüzde yüksek kalorili, sağlıksız ama lezzetli birçok yiyeceklere karşı yapımı oldukça basit, düşük kalorili, sağlıklı ve üstelik çok lezzetli birçok alternatif var. Sadece bunları araştırıp öğrenmek ve uygulamak gerek. Kısacası, yiyerek fit kalmak zannedilenin aksine çok kolay.

Diğer Konu Başlıkları

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu