Bilgi

Çocuğunuzu Borsa ile 18 Yaşında Finansal Özgürlüğe Kavuşturun.

Anne ve baba olarak herkesin ilk önceliği çocukları ve onların geleceğidir kuşkusuz. Nerdeyse çoğu kişi çocuğunun kendi yaşadığı ekonomik zorlukları yaşamasını istemez ve özellikle finansal açıdan çocuğunun geleceğinin rahat olmasınız ister. Bu nedenle durumu yetenler, çocukları için taşınmazlar yani ev ve arsa alımı tercih ederken, geliri yada imkanları belli ölçüde olanlar çocukları için BES gibi yatırım araçlarını tercih etmektedir.

Eğer sizde çocuğunun 18, 20 veya 25li yaşlara geldiğinde finansal özgür olmasını istiyorsanız sabır ve düzenli yatırımın kazandırdığı harika bir yatırım aracı, borsa bulunmaktadır. Basit olarak düşünülürse Borsa, işlem görev şirketlerin hisselerini alarak bu şirketle ortak olmaktır. İşte hiç bilmiyorsanız bile bugün borsa İstanbul yatırım hesabı açarak çocuğunuz adına hisse belirleyerek ufak miktarlar ile sabit ödemeler yaptığınızda oğlan ya da kız çocuğunuzun gençliğinde finansal özgür olmasını sağlayabilirsiniz.

Nasıl olacak ve gerçekten oluyor mu diye sormaya başlayanlar için örnekler üzerinden gidelim. Günümüz 2023 yılı ilk aylarını baz alarak 18 yaşında olan çocuk için 2004 yılı Ocak ayında ilk hissemizi aldığımızı varsayarak bir aylık ödeme miktarı belirleyelim. Şimdi TL bazında o yıllarda enflasyon ve günümüzde de kura bağlı değişiklikler çok olduğu için dolar bazında aylık alım yapacağımız bize günümüzün doğru tahminini verebilir. Yani bugün 10 dolarlık alım gücü ne ise yaklaşık 18 sene önce de aşağı yukarı benzerdi.

10 dolarlık alım yapmaya başlayalım. 10 dolar bugün yaklaşık 200 TL etmiyor yani maaş ve asgari ücret göre bugün 10 dolar bir kilo et parası. İşte aylık bir kilo et parası ile çocuğumuz nasıl finansal özgür olur örneklendirirsek;

2004 yılı Ocak ayını baz almıştık ve 2004 yılı Ocaktan itibaren günümüze kadar her ay 10 Dolar tutarında Aksa enerji firmasının hissesini almaya başladığımızda bugün elimizde yaklaşık 373 Bin TL civarında bir para birikmiş oluyor.

2004 Ocak itibariyle aylık 10 dolar tutarında günümüze dek her ay aynı alımı yaptığımızda OTOKAR firmasının hisseleri sonucu bugün yani 2023 yılı ilk aylarında birikimimiz 323 bin TL civarında oluyor.

Yine aynı şekilde Ral yatırım (RALYH) hissesini yaklaşık 18 sene biriktirdiğimizde bugün elimizde 391 Bin TL gibi bir para çocuğumuz için birikmiş oluyor.

Vakko tekstil ile aynı hesabı yaptığımızda 336 BİN TL, YATAŞ ile aynı birikimde ise 325 Bin TL hesabınızda çocuğunuz için biriktirmiş olacaktınız.

Sıkı durun eğer son yılların popüler hissesi SASA polyesteri 2004 yılından itibaren her ay 10 dolar almış olsaydınız bugün 3.799 Bin TL ! (Yaklaşık 202 bin Dolar) gibi bir para elinizde olacaktı.

Bu hesaplamalarda hiç satış işlemi yapmadan sadece alım ve hisselerin temettü verimleri ile yeni lotlar aldığı varsayılarak internet üzerinden hesaplanmıştır. Oluşan miktarlar varsayımsal olup küsuratlar dikkate alınmamıştır.

Tahmini birikim sonucu oluşan miktarları görmektesiniz. Buradan yola çıkarak bu ay itibari ile belirleyeceğiniz sağlam şirket hisseleri ile çok uzun vadeli düzgün ve düzenli bir yatırım sağlarsanız 18 yâda 20 yıl üzerinde çocuğunuzun finansal özgürlüğe daha hayata başlamadan kavuşmasını sağlamanız mümkün görüldüğü gibi.

Ayrıca biriken miktarı hedefinizin sonunda Ereğli gibi sağlam temettü hisselerine çevirerek her sene yüksek temettü geliri ile çocuğunuza güzel bir pasif gelirde bağlamanız gayet olası. Bu hesaplama yapılırken 2004 yılında aktif olan hisseler kullanıldı. Siz çocuğunuza gelecek yıllar için finansal özgürlük sağlamak istiyorsanız bugün BİST içerisinde özellikle son yıllarda işlem görmeye başlayan ve adından yıllarca söz ettireceği söylenen yeni hisseler ile düzenli alımlara başlayarak, ileriki yıllar için daha güzel gelirleri çocuk yada çocuklarınız için sağlamanız çok mantıklı.

Yeni yatırımınızı örneklendirdiğimiz şirketler üzerinden devam ettirebileceğiniz gibi geleceği paralar özellikle BİST 100 içerisinde yer alan sağlam firmalar ile ilerlemeniz sizi ve çocuğunuzu finansal özgür yapabilir.

Bu örneklendirmeyi kendinizi için de 20 yıl için düşünebilirsiniz. Yatırım yapacağınız şirketleri belirlerken büyüme yapan ve özellikle bedelsiz bölünme yani bedelsiz lot dağıtımı yapan firmalar kar topunun yuvarlandıkça büyümesi gibi lot sayısının artması ile hedeflediğiniz fiyatlara geldiğinde kazancınızın yüksek olmasını sağlayacaktır.

Diğer Konu Başlıklarımız

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu