Bilgi

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik dinlemek için CD çalar kullanan kişilerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biridir. CD veya DVD üzerinden istediğiniz müziği dinlemek için gerekli olan araçlar; bilgisayar, CD veya DVD optik sürücüsü ve Nero ya da benzeri yazılımlardır. Bunlar olmadan CD’ye müzik atma işlemini gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Evde, işyerinde ya da arabada CD çalar ile müzik dinlemek için bu araçlara ihtiyacınız vardır.

Özellikle araçlarıyla uzun yola çıkan kişiler yolda radyo frekansının bozulmasıyla kesik ya da çızırtılı müzik dinlemek yerine araçlarında bulunan CD çalar ile yol boyunca kendi belirledikleri müzikleri dinlemek istemektedirler. Aracınızda Bluetooth ve benzeri teknoloji yok ise CD ye müzik atma araba için işlemleri ile yolculuklarınızı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Müzik CD’si Nasıl Yapılır?

CD'ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

Müzik CD’si oluşturmak için gerekli olan ekipmanlar; bilgisayar, bilgisayar üzerinde bulunan CD ya da DVD optik sürücü (oynatıcı) ve bir adet de CD ye müzik atma programı uygulamasıdır. CD’ye müzik atmak için öncelikle bu ekipmanları ve araçları hazırlamanız gerekmektedir. Öte yandan bilgisayarınızda bulunan optik sürücünün mutlaka RW olmasına dikkat etmelisiniz. Bilgisayarınızın CD oynatıcısının RW olmasını donanımın üzerine bakarak anlayabilirsiniz. Bu özelliğe sahip optik oynatıcıların üzerinde RW yazmaktadır. RW’nin açılımı sadece CD okuma değil aynı zamanda CD yazma özelliğinin olduğunu göstermektedir.

  • Sağ Tık >
  • Gönder >
  • DVD RW Sürücüsü (E)

Bilgisayarınızın optik sürücüsünde boş CD takmadıysanız yukarıdaki adımı uyguladıktan sonra disk bölümü otomatik olarak açılarak bir Disk takın uyarısıyla karşılaşırsınız. Bu aşamada CD’nizi güzelce optik sürücüye yerleştirip kapağını kapatın. PC de CD ye müzik atma işlemleri için yapmanız gereken diğer aşamalarda disk başlığını kayıt tarihi olarak veya herhangi bir albüm başlığı olarak değiştirebilirsiniz.

CD’ye Müzik Atma Programları

CD’ye şarkı atma programları ile bilgisayarınızdan müzik CD’si oluşturmak çok kolaydır. Az önceki işlemlerin devamında CD’nizi sürücüye takmanızın ardından ekrana bir pencere daha gelecektir. Bu USB flash sürücü gibi seçeneğini seçerseniz daha sonra bu dosyaları silecek şekilde kayıt edecektir. CD / DVD yürütücü ile şeklinde kaydetmeniz halinde bu dosyaların CD üzerinden silinmeyecek şekilde kayıt edecektir. Bu aşamada “CD / DVD yürütücü ile” başlığını seçtikten sonra ileri butonuna tıklayın.

Bilgisayardan boş CD ye müzik atma işleminde son aşamada CD sürücüsüne yolladığınız şarkıların Disk yazdır kısmına gelinmektedir. Son aşamada ekrana gelen menüde “Ses CD’si Hazırla (standart ses CD’si çalan aygıtlar için) sekmesinin önündeki kutucuğu işaretledikten sonra ilerle butonuna tıklayın. Bu sayede müzik CD’si oluşturma işleminizi bilgisayarınızda hazır kurulu olan Windows Media Player aracılığıyla gerçekleşecektir. Bu program siz seçmeden devreye girerek müzik CD’sine şarkıları yazmaya başlamaktadır.

CD’ye müzik atma işlemleri sonucunda özellikle arabanızda bu müzik CD’sinin çalmaması halinde, Windows Media Player yerine farklı programlar kullanabilirsiniz. Bu programlara örnek olarak Nero Burning Rom ve BurnAware verilebilmektedir.

Diğer Makalelerimiz

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu