Blog

Barınaktan Kedi Sahiplenmek İsteyenlere Öneriler

Şehir hayatının hızla ilerlemesiyle sokaklarda üreyen kedi/köpek dostlarımız çoğalmaktadır. Buna çözüm olarak hayvanların yaşayabileceği bir barınak yapılmış ve orada hem barınabilmeleri hem de beslenmeleri için bir alan oluşturulmuştur.

Fakat barınakta yaşayan birçok hayvanın bulunması ve her ne kadar barınak çalışanlarının hepsi aynı olmasa da gerekli şefkati ve sevgiyi göremediklerinden insanlar tarafından sahiplenilmeyi beklemektedir.

Barınaktan Kedi Nasıl Sahiplenilir?

Kedi sahiplenmeye hazır olduğunuz, hatta bu durumla ilgili kararlı olduğunuz zaman ve evinizin kedi sahiplenmek için uygun olup olmadığına karar verdiğiniz zaman geriye barınağa gidip form doldurmak kalıyor.

Dolduracağınız formda barınaktan hayvan sahiplenecek kişilerinin bilgilerini içerecek sorular yer almaktadır. Bu bilgilerin dışında sahipleneceğiniz kedi kısır değilse kısırlaştırılacağı zaman bu işlemin yaptırılacağına dair taahhütname istenmektedir. Daha fazla bilgi için buraya da bakabilir siniz.

Barınaktan Sahiplenilen Kedi Nasıl Beslenir?

Sahiplenilen kedinin veya kedilerin beslenmesi önemlidir. Kedilerin eve gelmesinin ardından susuz/mamasız bırakılmaması ve düzenli olarak kediye su/mama verilmesi önemlidir. Suyun hangi aralıklarla verilmesi gerektiği bilinmiyorsa su/mama kabı satın alınarak bu kapları evin bir köşesine koyup içlerine bir miktar mama ve su doldurarak bekletilebilir. Bu sayede ortama alışan kedi veya kediler gerekli olanı kadar su tüketecektir.

Sahiplenilen Kedi Ne ile Beslenir? 

Kediler iki mama (yaş, kuru) türünü de severek tüketmektedir. Fakat sürekli yaş mama ile beslenmesini oturtmak iyi değildir. Düzenli olarak yaş mama tüketen kediler, mama parçacıklarını dişlerinin üzerinde kalarak diş sorunlarına yol açabilir.

Barınaktan kedi sahiplendikten sonra mama seçilmesi kedinin cinsine göre önerilmektedir. Kedinin ırkının yanında yaşı, boyu, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı durumuna göre ve ne sıklıkla hareket ettiğine göre mama tercihi değişebilmektedir.

Barınaktan Sahiplenilen Kedinin Tıbbi Sorunları

Birçok hayvanda olduğu gibi kedilerde de barınakların kalabalık olmasının sebebiyle sağlık sorunları yaşadığı görülmektedir. Bununla birlikte barınaklardan sahiplenilen kedi veya kedilerde sağlık sorunu çıkabilir.

Sahiplenmiş olduğunuz kedinin eve götürmeden önce veteriner muayenesinden geçmesi gerekecektir. Kediyi muayene eden veteriner, barınaktan kedinin tıbbi kayıtlarını ve muayene esnasında kediden dışkı örneği isteyebilir.

Veterinerin sahiplenilen kedide kontrol edeceği sağlık sorunları parazitler, herhangi bir yaşamsal tehdit oluşturabilecek hastalık veya diğer bulaşıcı hastalıklar olmaktadır. İç hastalıkların olmasının ve teşhislerinin yapılacak olmasını yanı sıra veteriner sahiplenilen kediyi fiziksel muayene ile kontrol edecektir.

Barınaktan Sahiplenilmiş Kedinin Eve Alışma Süreci

Barınaktan sahiplenilen kedinin geldiği ortama alışma süreci biraz zorlu geçebilmektedir. Barınaklarda kalan hayvanlar kapalı kafeslerde kaldıkları ve kalabalık ortamlara alışkın olduklarından dolayı kediler eve geldiği ilk zamanlar için stresli olabilir ve eve alışması biraz zaman alabilir. Ayrıca sahiplenilen kedi bu süreçte yatak, kanepe vb saklanabilecekleri ev eşyalarının altına girebilirler.

Kedilerdeki bu duygu karışıklığını ortadan kaldırabilmek için tuvalet kabı, mama kabı, su kabı, yatak vb kedinin temel ihtiyaçlarını almanız ve bulunulan ortama daha çabuk alışması sağlanmış olacaktır. Bunların haricinde kedi ile birlikte vakit geçirmeniz gerekir.

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu