Bilgi

Ay Döngüsünü Takip Ederek Borsada Para Kazanmak

Son yıllarda yaşanan enflasyon sorunu ve kurdaki dalgalanmalar birikimlerini ve yatırımlarını değerlendirmek isteyen kişilerde borsada para kazanmak fikrine yöneltti. Peki, borsada para kaybetmek mümkün olduğu gibi borda da para kazanmanın formülleri neler?

Ay Döngüsü ve Borsa

150 yıllık bir süreçte dünyanın uydusu ayın hareketlerinin doğru izlendiği takdirde borsada para kazanmanın oldukça olası olduğu iddiası ortaya atıldı. Aslında teorinin temeli dolunayın insan psikolojisi üzerindeki olumsuz etkisinden yola çıkıyor. Yıllardır bilim adamları dolunay ve ay tutulmalarının insan davranışları üzerinde etkilerini incelemektedir.

Dolunay temelli teoriye göre dolunay olduğu süreçte özellikle ayın parlak ışık yayması sebebiyle uykusuzluk, panik atak ve duygu bozuklukları artmaktadır. İşte ay ve borsa ilişkisi de bu döngülerde yaşanan duyu değişimlerinin borsa işlemlerinde alış ve satışın artıp azalması, bu sebepten döngülerin kırılmalara neden olduğu yönünde.

Yani buna göre ay döngüsü olduğu tarihlerde düşüş trendinde olan hisseler yukarı yöne ilerler, yukarı yönde giden hisselerde aşağı yönde trende girer. Ay döngüsü ve borsa hareketleri önermesi kabaca bu anlama gelmektedir. Tabi borsa işlemleri binlerce parametre ve şirket hareketlerinin bütünü ile oldukça değişkenlik gösteren para hareketleridir.

Tek başına ay hareketleri hisselerde mutlak değişikliklere yol açar gibi bir söylem pekte mümkün görünmüyor. Sadece paralel hareketler gözlemlenir diyebiliriz. Yani alış satış yapıyorsanız ay döngülerini bu işlemlerinizde göz önünde bulundurduğunuz parametrelerden biri olarak tutmanız fayda sağlayabilir.

Bazı uzmanlara göre ayın hareketlerinin insan davranışları üzerinde pek bir etkisi olmadığı yönünde olsa da Borsa İstanbul dahil bildiğiniz hisseleri ay takvimine göre incelediğinizde her ay döngüsü evresinde Kasım ayı ve Aralık 2022 gibi aylık sürede Hektaş hareketlerine baktığımızda ayın hareketleri ile artış ve azalış yaptığını kendiniz göreceksiniz.

Tabi ay döngüsü resmi tatil yada hafta sonlarını kapsamaz ve bağımsızdır. Bu sebepten ay takvimini hisseler ile karşılaştırdığınızda 2 günlük periyodlara göz atın. Ay döngülerinde yani tüm değişenler ilk dördün, son dördün, hilal ve dolunay tüm ay döngüleri demektir. Genellikle ayın her evre değişikliğinde yükselmekte olan hisselerin tersine döndüğü, taban taban giden hisselerinde yukarı yönde seyre geçtiğini kendinizde fark edebilirsiniz.

Yabancıların Ay Döngülerine İlgisi

Özellikle borsamızda etkili yabancı şirketlerin ay döngüsüne uygun hareketlerde bulunduğunu birazcık inceleme ile fark edebilirsiniz.

Borsada Para Kazanmak

Tüm bunların ışığında borsada para kazanmak istiyorsanız, borsada batmaktan çekinceniz varsa uzun vadeli özellikle BİST 30 şirketlerine düzenli yatırımlar ve ihtiyacınız olmayan paralar ile hisse alımları sizi hedeflerine ulaştırır. Kesinlikle kredili işlemlerden uzak durun.

Yatırımcı yani aldığınız her hisse ile lot aldığınız şirkete ortak olduğunuz mantığı ile hareketlerde bulunuzsanız istikrar ve zamanla düşen maliyet borsada size istediğiniz sonuçları er yada geç getirecektir. Tüm bu konuda yazılanlar Yatırım Tavsiyesi Değildir Her işlem yapan kendi hareketlerinin sorumluluğundadır. Bu yazıda yer alanlar sadece Basit anlamda çıkarımlar sonucu düzenlenmiştir. Borsa üzerinde azda olsa finansal okuryazarlıkta bilgi edinmeye çalışın.

Diğer Konu Başlıklarıadem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu