Bilgi

Akıllı Ev Nedir? Akıllı Ev Nasıl Olur?

Akıllı ev statüsünde olmayan bir evi akıllı eve çevirebilmek için her ne kadar teknolojik aletlerle donatmak bir bütçe gerektirse de, olması gereken zamanda gerekli hamlelerin yapılması büyük avantaj sağlamaktadır. Yeri gelir evde çıkan bir yangını söndürebilir, yeri geldiğinde evin içindeki elektriğin, suyun bağlantısı kesilebilir. Tabi teknik anlamda temel düzeyde bilgi gerektiren bir durum.

Akıllı ev nedir?

Akıllı ev olarak ifade edilen evler, ihtiyaç dâhilinde evin içinde çeşitli yerlere akıllı sensörlerin yerleştirilmesi, çeşitli açıları gören güvenlik kameraları, hoparlörler gibi telefon, tablet gibi teknolojik aletlere bağlanıp eve uzaktan da müdahale edilebildiği evlerdir. Teknolojinin tüm avantajları kullanılarak, programlanan bir yazılım tarafından gerek evin içi, gerekse binalarında uzaktan kontrol edilmesini sağlamaktadır.

Akıllı ev nasıl olur?

Akıllı evler; akılı ampuller, klimalar, sulama kanalları, akıllı kameralar, panjurlar vb. teknolojilerin internet bağlantısı ile entegre edilip kurulmasıyla oluşan evlerdir. Eve yerleştirilen bu teknolojik aletlerin, bir yazılımla birlikte akıllı telefonlar üzerinden sistemin döşendiği daireyi veya binayı kontrol etmek mümkün hale gelmektedir. Sıradan sayılan bir evi akıllı bir ev haline getirilmesi için iki şeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar akıllı telefon ve WiFi bağlantısının yapılabileceği internet.

Akıllı Ev Özellikleri Nelerdir?

Akıllı ev sistemleri, özelliklerinden dolayı birçok alanda kolaylık sağlamaktadır. Bunlar;

  • Akıllı ev sistemi kullanmanın en büyük avantajı güvenlik anlamında üstün bir koruma sağlar. Kurulan otomasyon sistemleri ile yüz tanıma teknolojisi de kullanılmakta ve evin çevresinde bir yabancı dolaştığında bildirim alınır. Bu sayede hırsızlık olayları minimize edilmiş olur.
  • Akıllı ev özelliklerinin arasında zamandan tasarruf edilebilmesini sağlayan seçenekler bulunmaktadır. Işıklar, ısıtma sistemi, akıllı çamaşır makinesi, akıllı ev süpürgesi, akıllı fırın gibi teknolojik araçlara uzaktan kontrol sağlanabilmekte ve bu da insanlara daha konforlu ve rahat bir yaşam sunar. Ayrıca bu durum enerji tasarrufu sağlayacağından faturalarda düşüşlük olur.
  • Akıllı ev sistemleri ile birçok imkan telefonun veya tabletin içerisinde daha konforlu, daha güvenli ve daha tasarruflu hale gelecektir. 

Bir Evde En Çok İsraf Edilen Enerjiler Nelerdir?

  • Işıkların açık bırakılması,
  • Evdeki sık kullanılmayan odaların veya bölgelerin ısıtılması,
  • Açık bırakılan elektronik araçlar,
  • Dünyanın en büyük enerji kaynağı olan güneşten fazla yararlanmamak.

Akıllı ev sistemi kurmak, evin içinde bu alanlarda yersiz kullanımlarda olan bir cihazı kapatır, evin güneş ışığı aldığı saatlerde perdelerin açık kalmasını sağlayarak elektrik tüketimini mümkün olduğunca azaltmaya çalışır. Yorgunluk, hastalık vb. gibi durumlarda sistemin entegre olduğu cihazla yerinizden kalkmadan yapılması gerekenler halledilebilmektedir.

adem

Adem Keleş 1982 Trabzon Doğumludur. 1999 yılından bu güne İstanbul, Kartal da ikamet etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu